Hnutí ANO získalo v letošních komunálních volbách nejvíce velkých měst. Ztratilo ale Prahu, kde vyhrála ODS před piráty, ANO tam skončilo páté. V Brně pak sice zvítězilo, město ale nepovede. Koalici tam vytvoří druhá ODS s KDU-ČSL, piráty a ČSSD. ANO tak obejdou, přitom s ním už byly ODS, KDU-ČSL a ČSSD domluveny na koalici. Jednička ODS Markéta Vaňková řekla, že se strany dohodly na základě shody programů.

Primátorkou bude Vaňková, která vystřídá Petra Vokřála (ANO). Prvním náměstkem zůstane Petr Hladík (KDU-ČSL). Premiér a předseda ANO Andrej Babiš to označil za podraz.

Významné ztráty zaznamenala sociální demokracie, například v Praze se stejně jako komunisté poprvé od roku 1990 nedostala do zastupitelstva. V celé republice pak tradičně nejvíce zastupitelských křesel získala nejrůznější místní sdružení nezávislých kandidátů.

Kompletní výsledky voleb zanesené do přehledných map si můžete prohlédnout zde.

 

On-line reportáž

On-line reportáž byla ukončena
07:00
Dobré ráno, vítáme vás u pokračování volební on-line reportáže.

Příspěvky z uplynulých povolebních dnů si můžete přečíst zde

07:10
Šéf zelených v Praze rezignoval

Předseda Strany zelených v Praze Ondřej Mirovský kvůli výsledku voleb včera rezignoval na funkci šéfa pražské organizace strany. Zelení se v Praze s Mirovským jako volebním lídrem nedostali do zastupitelstva na magistrátu. Ve volbách dostali pouze 1,84 procenta hlasů.

07:23
V Brně se strany pravděpodobně domluvily na koalici

Podle informací České televize v Brně velmi pravděpodobně uzavře koalici vítězné ANO s ODS, KDU-ČSL a ČSSD. Nepředpokládají, že by přizvaly další strany. Budou mít 45 mandátů z 55.

07:35
Další komplikace na kladenské radnici: Pirát Václavovič přenechal své místo náhradnici kvůli koalici s SPD

Pirát Jakub Václavovič zvolený za uskupení Kladeňáci přenechá svůj mandát náhradnici, je totiž proti vzniklé koalici s SPD na kladenské radnici.

07:49
Čižinského Praha 7 sobě chce i přes vítězství ve volbách do koalice

Zastupitelé hnutí Praha 7 sobě se dnes rozhodli, že na radnici sedmé městské části sestaví koaliční vládu. O dalším postupu budou ještě jednat. Hnutí získalo při víkendových volbách většinu 55,47 procenta hlasů a v devětadvacetičlenném zastupitelstvu má 18 mandátů. "Dohodli jsme se, že půjdeme v koalici, ale s kým, o tom budeme teprve jednat. Detaily musíme teprve domluvit," uvedl Čižinský.

08:04
V Praze se formuje trojkoalice z pěti stran a hnutí

08:13
Koalice v Praze může narazit na požadavek pirátů odmítajících kumulaci funkcí. Musí ustoupit, říkají Čižinský i starostové

Ačkoliv si již o víkendu piráti, Praha sobě Jana Čižinského a Spojené síly pro Prahu v čele s TOP 09 a STAN potvrdili zájem utvořit společně koalici v metropoli, její skládání může být složitější. A to přesto, že program všech tří stran je velmi podobný.

08:19
ANO chce v Olomouci dál jednat s ODS, KDU-ČSL a hnutím spOLečně

Vítězné hnutí ANO bude o případném vytvoření koalice v Olomouci v následujících dnech dál jednat zřejmě už pouze s ODS, KDU-ČSL a hnutím spOlečně. Dalšího kola jednání by se nemělo zúčastnit hnutí ProOlomouc, které ve volbách skončilo druhé, ani třetí seskupení piráti a starostové. K jednacímu stolu neusednou ani zástupci poslední ČSSD.

08:30
ODS v Plzni bude usilovat o post primátora

Občanská demokratická strana, která se považuje za spoluvítěze voleb v Plzni vedle hnutí ANO, bude v koaličních jednáních s ostatními stranami usilovat o post primátora. Usnesla se na tom dnes večer oblastní rada strany. ODS se chce setkat se všemi zvolenými stranami kromě KSČM. Její prioritou pro případnou koalici je prosazení volebního programu.

08:39
ANO v Českém Krumlově jednalo o koalici, je ochotné nemít starostu

Vítěz obecních voleb v Českém Krumlově, hnutí ANO, včera jednal se subjekty, které se dostaly do zastupitelstva s výjimkou hnutí SNK-Město pro všechny, které vede dosavadní starosta Dalibor Carda. Ten v neděli spolupráci s ANO prozatím vyloučil. Volební manažer ANO v jižních Čechách Libor Moravec včera řekl ČTK, že hnutí je za určitých podmínek ochotné vzdát se místa starosty.

08:46
V Praze se poprvé po volbách sejde končící městská rada

Poprvé po víkendových volbách se dnes sejde končící pražská rada složená z ANO, ČSSD a Trojkoalice (SZ, KDU-ČSL a STAN). Na programu jednání mají radní třeba rozvoj pražské veřejné dopravy v následujících deseti letech. Zabývat se měli i výstavbou centra, přezdívaného chobotnice či blob, podle návrhu Jana Kaplického, ale návrh byl stažen.

08:57
Muž, který vystoupil ze stínu svého bratra. Pavel Čižinský chce vládnout centru Prahy

Podobně jako jeho mladší bratr Jan byl Pavel Čižinský nejprve aktivistou a až poté politikem. A stejně rázně, jako vkročil do komunální politiky, se chystá úřadovat v Praze 1. Budoucí starosta se chce zpětně podívat na hospodaření městské části, které dosud vládl primátor TOP 09 Oldřich Lomecký. Padat podle něj budou i trestní oznámení.

09:06
Havířov povede čtyřkoalice s vítězným hnutím ANO

V Havířově na Karvinsku se na spolupráci dohodlo vítězné hnutí ANO s ČSSD, koalicí lidovců a STAN, která kandidovala pod názvem Společně pro Havířov, a s Hnutím pro Havířov. Koalice bude mít většinu 27 hlasů ze 43. Primátor by měl být z vítězného hnutí ANO. Stát by se jím měl lídr Josef Bělica, který ale dnes ČTK řekl, že je zároveň poslancem a bude chtít případnou dvojí funkci nějak řešit. Prioritou je pro něj práce pro město.

09:17
V Brně-severu je koalice SOL, ANO a KDU-ČSL, starostou Maleček

V městské části Brno-sever vznikla koalice hnutí SOL s hnutím ANO a KDU-ČSL. ČTK to řekl lídr vítězného hnutí SOL Martin Maleček, který zůstane starostou. Koalice má 28 mandátů z 35. V opozici bude ODS se sedmi mandáty. Zkratka SOL znamená Sever otevřený lidem, v minulých volbách ji lidé znali pod názvem Sdružení občanů Lesné.

09:54
Výsledky obecních voleb byly vyhlášeny ve Sbírce zákonů

Výsledky víkendových komunálních voleb byly dnes vyhlášeny ve Sbírce zákonů, stejně jako výsledky souběžných senátních voleb v Praze 4 a na Vsetínsku. Od středy je tak bude možné zpochybnit u správních soudů. Lidé na to budou mít deset dní, lhůta uplyne v pátek 19.

10:21
Jiří Pospíšil odpovídá na dotazy o koalici s ODS
10:31
Honzejk: A co když jsme si hlavní zprávy voleb nevšimli?

Co je vlastně hlavní zprávou víkendových komunálních voleb? Všichni jsou fascinováni výsledky v Praze, kde se nedařilo hnutí ANO, a diskutuje se o tom, zda Babišova politika narazila na své limity. Kdekdo také řeší propad levice a otázku, zda ČSSD a zejména KSČM ještě mají nějakou budoucnost. Hodně pozorovatelů se rovněž ptá, jestli si pravý střed uvědomí, že jeho jedinou šancí je taková či onaká integrace. A neméně se debatuje o tom, kam se má pohnout ODS. Více čtěte zde.

10:45
Piráti v Praze 8 projednají nabídku ODS na vznik koalice změny

Piráti v Praze 8 projednají nabídku vítězné ODS na vznik tzv. koalice změny, jejíž součástí by bylo ještě sdružení Osmička žije. ODS v pondělí nabídla, že se v případě uzavření koalice vzdá míst v radě a chce jen posty předsedy kontrolního a finančního výboru a komise pro sociální oblast. Radními by byli piráti a zástupci seskupení Osmička žije. Pokud se strany na koalici domluví, budou mít v 45členném zastupitelstvu většinu 25 hlasů.

11:23
Dvojblok ProOlomouc a piráti vede paralelní jednání o koalici

Povolební jednání v Olomouci se komplikuje. Lídr vítězného hnutí ANO Miroslav Žbánek dnes oznámil, že zástupci dvojbloku hnutí ProOlomouc a pirátů a starostů vedou paralelní jednání o vzniku koalice bez ANO. Povolební jednání v Olomouci dosud organizovalo ANO, které naposledy v pondělí večer postupně usedlo ke stolu se zástupci šesti politických stran a hnutí a nyní připravuje další kolo jednání zejména s ODS, KDU-ČSL a hnutím spOLečně.

11:35
Piráti a Praha sobě: Ať končící rada nedělá závažná rozhodnutí

Zástupci pražských pirátů a hnutí Praha sobě (PS) se dnes přidali k nedělní výzvě předsedy TOP 09 Jiřího Pospíšila končící primátorce Adrianě Krnáčové (ANO), aby odcházející radní nečinili žádná závažná rozhodnutí. Krnáčová v pondělí ČTK sdělila, že rada nemůže přestat pracovat a bude fungovat i nadále.

12:10
Michal Suchý z SPD je novým zastupitelem Vysočiny

Krajské zastupitelstvo na Vysočině má nového zastupitele. Po rezignaci Hynka Blaška, zvoleného za SPD, dnes složil slib zastupitele Michal Suchý. Mandát mu vznikl už 24. září, do složení slibu se ale nemohl účastnit jednání, řekl hejtman Jiří Běhounek (ČSSD).

12:23
ČSSD v Karlovarském kraji ztratila, ne ale všude, míní Svoboda

Navzdory tomu, že sociální demokraté ztratili v komunálních volbách ve velkých městech Karlovarského kraje, mohou podle krajského předsedy ČSSD Tomáše Svobody v menších obcích stále získat významné zastoupení nebo funkce starostů. Na hodnocení volebních výsledků chce počkat do konce povolebních jednání.

12:41
Ve Valašském Meziříčí chce vítězné ANO vyjednat koalici do středy

Jednání o koalici ve Valašském Meziříčí na Vsetínsku by mohla skončit ve středu večer. ČTK to dnes řekl starosta a lídr vítězného ANO Robert Stržínek. Složení koalice Stržínek prozradit nechtěl, ANO však již jednalo s lidovci, ODS a hnutím PROVALMEZ. S každým ze tří subjektů může ANO vytvořit koaliční většinu. Koalice ODS a svobodných však na svém facebookovém profilu uvedla, že spojenectví s ANO odmítla.

12:51
V Praze 6 se rýsuje koalice ODS, STAN, TOP 09 a KDU-ČSL

V Praze 6 vyjednává o vzniku koalice ODS, STAN a koalice KLID, která je složena z TOP 09 a KDU-ČSL. Tyto strany spolu na základě programové shody uzavřely dohodu o společném postupu, podle níž budou do ustavující schůze zastupitelstva městské části jednat o možné budoucí koalici pouze mezi sebou. ČTK to dnes řekl lídr ODS Jakub Stárek.

13:06
Pro Daniela Hermana je Senát prioritou
14:10
Náměstek primátora Zlína Běták (STAN) končí v komunální politice

Náměstek zlínského primátora Ondřej Běták (STAN) končí v komunální politice. Mandátu zlínského zastupitele pro nadcházející volební období se vzdá, sdělil dnes ČTK v tiskové zprávě mluvčí zlínské radnice Zdeněk Dvořák. Běták své rozhodnutí vysvětlil tím, že se po osmi letech již nechce dále profesně věnovat komunální politice.

14:23
V Chocni sestavuje koalici sdružení Živá Choceň, ODS nepřizvalo

Ve vedení Chocně po letošních volbách zřejmě nezasednou zástupci ODS, kteří radnici dlouho vedli. Vítězné sdružení Živá Choceň, které získalo deset z 21 zastupitelů, vyjednává s většinou konkurenčních subjektů včetně KDU-ČSL, jež byla součástí minulé koalice.

ODS ke stolu přizvána nebyla.

14:37
Herman chce být senátor, poslancem za Čižinského by byl Hayato Okamura

Pokud se místopředseda KDU-ČSL Daniel Herman stane senátorem za Chrudimsko, okamžitě rezignuje na post náhradníka ve sněmovně. Herman je za Prahu prvním náhradníkem KDU-ČSL za zvoleného poslance Jana Čižinského, který by mohl složit mandát kvůli případnému vstupu do pražské rady. Do sněmovny by se pak dostal druhý z bratrů Okamurových Hayato.

14:49
Koalice v Uherském Brodě by mohla pokračovat ve stávajícím složení

V Uherském Brodě na Uherskohradišťsku by mohla po komunálních volbách pokračovat dosavadní koaliční spolupráce lidovců, ODS a hnutí Nezávislí za rozvoj města. V sedmadvacetičlenném zastupitelstvu by koalice měla 15 křesel, v minulém volebním období disponovala 14 mandáty. Jednání pokračují, hrubé obrysy koalice by mohly být známy do konce týdne.

15:04
Starostou Králova Dvora bude zřejmě potřetí Petr Vychodil (ODS)

Starostou Králova Dvora na Berounsku se stane zřejmě potřetí Petr Vychodil (ODS). Občanští demokraté v komunálních volbách získali 11 ze 17 mandátů, o čtyři více než při minulých volbách. Přestože mají v zastupitelstvu výraznou většinu, nechtějí ve městě vládnout sami.

15:12
Koalice STAN a KDU-ČSL odmítla nabídku ODS a TOP 09 v Praze 1

Uskupení My, co tady žijeme (STAN, KDU-ČSL a Iniciativa občanů) odmítlo nabídku stran dosavadní koalice v Praze 1 ODS a TOP 09 na vytvoření koalice. Bude jednat s uskupením Praha 1 sobě, piráty a zelenými, kteří se už domluvili na koaliční spolupráci a pro většinu potřebují čtvrtého partnera.

15:14
V Brně vznikne koalice ODS, KDU-ČSL, ČSSD a pirátů, vypadne ANO

V Brně nakonec vytvoří koalici druhá ODS s KDU-ČSL, piráty a ČSSD. Oznámili to zástupci těchto stran. Obejdou tak vítězné ANO, s nímž přitom už byly ODS, KDU-ČSL a ČSSD domluveny na koalici. Jednička ODS Markéta Vaňková dnes řekla, že se strany dohodly na základě shodných bodů programů.

15:38
ODS změnila názor i kvůli kritice voličů na sociálních sítích

V pondělí večer zástupci ANO, ODS, KDU-ČSL a ČSSD po jednáních oznámili, že se v Brně dohodli na koalici. Podle Markéty Vaňkové (ODS) se dnes však věci změnily. Důvody moc nechtěla komentovat, ale jedním z nich byly i reakce voličů ODS na sociálních sítích, kteří nelibě nesli dohodu ODS s ANO, které občanští demokraté v Brně v kampani kritizovali.

15:38
Primátorkou Brna bude Vaňková

Primátorkou Brna bude Markéta Vaňková (ODS), která vystřídá Petra Vokřála (ANO). Prvním náměstkem zůstane Petr Hladík (KDU-ČSL).

15:40
Názor změnili i piráti

Dalším důvodem, proč v Brně nakonec vznikne koalice bez ANO, může být to, že piráti dříve odmítali obejít vítězné ANO, takže nebyla ani možnost složit bez ANO koalici, která by měla většinu mandátů. Nyní už ale piráti takovou koalici neodmítají.

15:41
ODS bude mít v Brně pět radních

ODS bude mít pět radních, lidovci tři, piráti dva a ČSSD jednoho. Markéta Vaňková (ODS) řekla, že je ráda, že bude mít Brno po 20 letech primátorku a k tomu právničku. Před dvaceti lety byla primátorkou za ODS bývalá ústavní soudkyně Dagmar Lastovecká.

15:41
Strany brněnské koalice se shodují na programu

Podle Markéty Vaňkové (ODS) se strany shodují v rezidentním parkování, bytové výstavbě, územním plánování, ale také podpoře seniorů. Podle Petra Hladíka (KDU-ČSL) je to vhodná forma spolupráce. Lídr pirátů Tomáš Koláčný řekl, že je rád, že piráti dostali šanci.

15:41
V čele Brna bude po dvaceti letech žena

Markéta Vaňková (ODS) donedávna říkala, že ANO obcházet nechce. "Vnímala jsem velký tlak našich voličů. Do včerejška to vypadalo, že jiná varianta koalice neexistuje. Ale to se změnilo. Teď už tu variantu máme a jsem přesvědčena, že je to nejlepší volba," řekla Vaňková.

15:51
Babiš o koalici v Brně: Bezprecendentní podraz

Babiš označil dohodu ODS s KDU-ČSL, piráty a ČSSD v Brně za bezprecedentní podraz. "Dnes se měla podepsat dohoda s ANO, kmotři se vracejí," uvedl Babiš.

15:52
Fiala si koalici v Brně chválí

Šéf ODS Petr Fiala si nově utvořenou koalici v Brně bez vítězného hnutí ANO pochvaluje.

15:58
Náměstky budou v Brně i pirát Koláčný nebo Pospíšil z ČSSD

Kromě Markéty Vaňkové (ODS) jako primátorky a Petra Hladíka (KDU-ČSL) jako prvního náměstka by měli být dalšími náměstky Tomáš Koláčný z pirátů a Oliver Pospíšil z ČSSD, posledním by měl být ještě někdo z ODS, o kom zatím strana povede debatu.

16:55
Babiš komentuje vyšachování ANO z jednání v Brně

 

17:07
O složení koalice v Mostě mohou rozhodnout piráti a zelení

Rozhodnout o tom, kdo bude vládnout po následující čtyři roky v Mostě, mohou nováčci v zastupitelstvu - spojenectví piráti a zelení pro Most. Volby vyhrálo hnutí ProMOST současného primátora Jana Paparegy, které získalo 16 mandátů a potřebuje koaličního partnera v zastupitelstvu o 45 členech.

"Zatím jsma se sešli s ODS a piráty a zelenými a vyjasnili jsme si s oběma subjekty programové priority," řekl dnes dosavadní náměstek primátora Marek Hrvol (ProMost). "Budeme schůzky opakovat," uvedl. Podle něj jsou v plánu i setkání s dalšími stranami, termíny ale dané nejsou.

S piráty a zelenými se už ANO také sešlo. "Nabídli jsme jim, že jsme schopni více méně splnit jejich volební program a teď se oni musí rozhodnout," uvedla Peštová.

17:15
TOP 09 a STAN se v Praze 3 rozhodují, s kým půjdou do koalice

V Praze 3 se rýsují dvě možná vedení radnice. Které nakonec vznikne, záleží na rozhodnutí koalice TOP 09 a STAN, která jedná jak s uskupením Koalice pro Prahu 3 (ODS, KDU-ČSL, Svobodní), tak s piráty a zelenými. Uvedl to lídr TOP 09 a STAN v Praze 3 Jiří Ptáček (TOP 09). Zatím je podle něj předčasné spekulovat o tom, kterou variantu nakonec zvolí.

17:25
Mariánské Lázně zřejmě v následujících letech povede koalice bez účasti KSČM

"Zatím je jasné, že většina stran nechce v koalici spolupracovat s komunisty. Byť jsou v Mariánských Lázních v KSČM velmi konstruktivní lidé a jejich práce si vážím, s nálepkou, která se se stranou pojí, nechceme být spojovaní ani my," řekl dnes lídr kandidátky vítězných pirátů a současný starosta města Martin Kalina.

Piráti v Mariánských Lázních ve volbách těsně obhájili vítězství z roku 2014, získali 22,49 procenta hlasů a šest mandátů.

17:34
V Liberci se rýsuje koalice vítězných Starostů pro Liberecký kraj s ANO a ODS

Vítězní Starostové pro Liberecký kraj, ANO a ODS by mohli vytvořit koalici v Liberci. Dohromady by měla koalice v 39členném zastupitelstvu 31 mandátů. Zda se bude o vytvoření této koalice dále jednat, závisí na středečním rozhodnutí místní organizace ANO.

"Na zahájení jednání si vyžádalo ANO čas, potřebuje souhlas své členské základny," řekl dnes ČTK lídr starostů Jaroslav Zámečník.

Podle něj se zatím o složení rady ani programových prioritách nebavili. K tomu by mělo dojít až po rozhodnutí místní organizace ANO. "Sejít bychom se měli ve středu navečer," dodal lídr ANO Jiří Němeček.

17:41
Vokřál označil vznik koalice v Brně bez ANO za podraz

Primátor Brna a jednička ANO Petr Vokřál označil vznik koalice ODS, KDU-ČSL, ČSSD a pirátů za podraz. Vokřál uvedl, že je lidsky velmi zklamaný. Myslel si, že širší koalice může Brno posunout dál. ANO by stačilo vytvořit koalici s ODS a měla by většinu v zastupitelstvu, nabídlo ale možnost vzniku širší koalice i s dalšími partnery.

17:43
ODS podle Vokřála podlehla mámení mít primátorku

Petra Vokřála krok vyjednávacích partnerů překvapil. Podle něj ODS podlehla mámení mít v Brně primátorku. "To je asi jediná věc, které rozumím," uvedl Vokřál.

17:44
Vokřál: Chování lidovců je pro mě varování

Překvapený byl Petr Vokřál i z lidovců, se kterými nyní pracoval v koalici a nabízel jim možnost účasti i na nové koalici, přestože jejich hlasy k většině nepotřeboval. "Je to pro mě varování i s tím, že jsme s nimi nebyli schopni najít shodu ani na kraji po krajských volbách," připomněl Vokřál jednání před dvěma lety, po kterých ANO vytvořilo koalici raději s ČSSD a dalšími partnery než s KDU-ČSL, které požadovalo po vítězném ANO funkci hejtmana.

17:46
Lidské zklamání

"Je to pro nás lidské zklamání. My jsme chtěli koalici bez velkých opozičních problémů, lidovci dělali vše pro zlepšení své pozice. Ale i tak mě to nejvíce mrzí asi od ODS, protože kdybychom chtěli, mohli jsme udělat koalici s KDU-ČSL a s piráty, ale slíbili jsme si s ODS, že to uděláme spolu," řekl Petr Vokřál.

17:46
Uživím se jinak, ale chtěl jsem Brno posunout, říká Vokřál

"Já nepláču, nejsem politik a dokážu se uživit i jinak. Měli jsme ale nachystanou koalici a věřil jsem, že s ní můžeme Brno posunout dál," uvedl Petr Vokřál.

17:46
O koalici v Chomutově bude zřejmě jasno nejdřív příští týden

V Chomutově se vítězné ANO v pondělí sešlo s komunisty a hnutím Nový sever, ve středu bude jednat s ODS. Na příští týden má vítěz voleb naplánovanou schůzku s hnutím PRO Chomutov, které skončilo ve volbách na druhém místě. ČTK to dnes řekl lídr kandidátky ANO v Chomutově a současný primátor Chomutova Marek Hrabáč.

"Na prvních schůzkách jsme zatím jen vzájemně zjišťovali programové priority. Schůzku s Novým severem a komunisty budeme opakovat ještě příští pondělí. Lídr PRO Chomutov Dan Černý nás současně požádal, zda bychom jednání mohli naplánovat na příští týden, protože odjel do zahraničí," řekl Hrabáč.

17:50
Vítězná ODS v Praze vládnout nebude. Podle Mikuláše Ferjenčíka (piráti) si za to částečně může svou předvolební kampaní
17:57
V Kolíně zůstane starostou Vít Rakušan

V Kolíně i Nymburce pokračují koaliční vyjednávání po komunálních volbách. Zatímco v Kolíně zůstane ve vedení města starosta Vít Rakušan, který se svým uskupením Změna pro Kolín volby vyhrál, v Nymburce se starosta vymění.

18:06
TOP 09, STAN a KDU–ČSL se domluvily na spolupráci v Praze 5

Volby v Praze 5 vyhráli piráti a nezávislí s 11 mandáty, druhá skončila ODS s devíti křesly. Uspělo ještě ANO se sedmi zastupiteli. Piráti a nezávislí už avizovali, že budou usilovat o funkci starosty.

Při společném postupu se nyní TOP 09, STAN a KDU-ČSL mohou domluvit s kteroukoliv ze zbylých tří stran na koalici, která by měla v zastupitelstvu většinu.

18:17
Jednání v Rakovníku pokračují

V Rakovníku, kde zvítězila ODS, končí první kolo jednání stran, jasno o budoucí koalici ještě není. Rakovnické zastupitelstvo má 21 členů, ODS v něm bude mít čtyři mandáty.

"Proběhlo úvodní první kolo (jednání o koalici) a víceméně teď bude následovat takové vyhodnocení toho, co jsme se dozvěděli, a sestavování koalice, která by mohla být úspěšná," řekl dnes lídr rakovnické kandidátky ODS Luděk Štíbr.

18:33
Tenhle podraz jsem nečekal, ODS podlehla mámení, ani nám to nezavolali, říká končící primátor Brna Vokřál

 

18:45
ANO bude v Olomouci dál jednat s ODS, KDU-ČSL a spOLečně

Vítězné hnutí ANO bude v Olomouci pokračovat v jednání o případném vytvoření radniční koalice až ve středu odpoledne, kdy plánuje usednout k jednacímu stolu se zástupci ODS, KDU-ČSL a hnutí spOLečně. Oznámil to lídr ANO a kandidát na primátora Miroslav Žbánek.

"My jsme se dnes na vyjednávacím štábu domluvili, že ta schůzka (plánovaná na dnešní odpoledne) se odsune na zítřek, protože máme trošku časový problém se tady všichni setkat," uvedl Žbánek, podle kterého je třeba se na středeční jednání řádně připravit. "Povedeme ho s ODS a poté i s KDU-ČSL a spOLečně," dodal Žbánek.

19:00
Vítěz voleb Společně pro Mníšek se dohodl s menšími uskupeními

V Mníšku pod Brdy u Prahy podepsali dohodu o koaliční spolupráci zástupci vítězného uskupení Společně pro Mníšek s Otevřenou radnicí, TOP 09 a ODS. Dohromady mají těsnou většinu osmi z 15 mandátů. Koaliční smlouvu chtějí uzavřít do konce října. Povolební jednání v Mníšku tím ale nejsou uzavřena a strany pokračují ve schůzkách. Dosavadní starosta Petr Digrin dnes řekl, že jeho hnutí STAN zatím nikdo neoslovil.

19:10
V Praze 11 jednání pokračují

Hnutí ANO v Praze 11 je ochotno vyjednávat se všemi. "Jsme ochotni jednat se všemi subjekty, které se do zastupitelstva dostaly. Na komunální úrovni jsou pro nás totiž důležitější konkrétní lidé než jejich stranické dresy," sdělil současný starosta a lídr ANO Petr Jirava.

19:19
Jednání pokračují i v Jihlavě

Fórum Jihlava, které skončilo v komunálních volbách v krajské Jihlavě druhé, bude v nejbližších dnech pokračovat v jednáních o možném vzniku koalice s ODS, Žijeme Jihlavou! a lidovci, uvedla lídryně kandidátky Karolína Koubová.

"Priorita je čtyřkoalice. Dveře před ANO nezavíráme, ale priorita je jinde," řekla dnes Koubová. Uvedla, že zástupci zvažované koalice už jednali. Druhé kolo, týkající se už konkrétních programových bodů, by mělo následovat ve čtvrtek a v pátek.

"Takže tento týden bychom se se všemi znovu rádi potkali," uvedla.

19:30
ODS zvažuje, že nechá přepočítat volby v Turnově

Občanští demokraté zvažují, že se obrátí na soud s podnětem na přepočítání hlasů v Turnově. Rozhodnou se do konce týdne. Sčítání podle místního lídra Lukáše Bělohradského provázely problémy. "Řešíme s právníky, zda to k soudu podat. Rozhodneme se do pátku," uvedl dnes. O jaké konkrétní problémy při sčítání šlo, nechtěl uvést. "To bychom si nechali až do té případné žádosti," dodal.

19:40
ANO by v Hradci chtělo koalici s ODS a dvěma menšími stranami

V Hradci Králové ve volbách vítězné hnutí ANO by chtělo koalici vytvořit s ODS a dalšími dvěma menšími stranami. Dosavadní jednání o vytvoření jakékoli koalice v Hradci však skončila bez výsledku. Podle místních politiků bude důležité, ke komu se přikloní ODS. Mezi politiky také začíná panovat obava, aby uzavření koalice netrvalo dlouho jako v roce 2010, kdy se vedení města podařilo zvolit až na konci prosince po dvou měsících vyjednávání.

19:50
Hašek: Nová koalice v Brně není překvapením

"V Brně se v kuloárech týdny před volbami šuškalo o bloku ODS, KDU-ČSL, piráti a už v sobotu v noci bylo jasné, že tento trojblok má 28 z 55 hlasů, tedy většinu," uvedl bývalý jihomoravský hejtman Michal Hašek (ČSSD). Podle něj se v České republice rozmohl nešvar obcházet vítěze voleb, což označil "do jisté míry za pohrdání vůle voličů, což nepřispívá ke zvyšování politické kultury v zemi". Dodal také, že za něj podaná ruka platila a dohody se dodržovaly, což v dnešní politice zoufale chybí.

20:02
Čižinský okomentoval jednání v Praze 1

Dnes v podvečer se odehrála první schůzka všech zvolených zastupitelů čtyř stran plánované koalice. "Všechny zúčastněné strany projevily zájem spolupracovat, a vytvořit tak jediné možné spojení, které umožní skutečnou změnu na Praze 1," sdělil po jejím skončení lídr Prahy 1 Sobě Čižinský.

20:48
Jednání v Karlových Varech jdou hladce

První jednání o společných programových shodách rodící se koalice v Karlových Varech zatím nenarazilo na žádný rozpor. Po jednání ANO s Karlovaráky a ODS to dnes večer řekla kandidátka na primátorku Andrea Pfeffer Ferklová (ANO). Jednání ale budou pokračovat.

"Konečné programové prohlášení ještě nemáme. Prošli jsme si veškeré body, které by každý z koaličních partnerů chtěl v koaličním prohlášení mít, a nikde jsme nenašli žádné rozpory. Jednání pokračuje, závěr ještě nemáme, ale předpokládám, že to budeme mít brzy uzavřené. Nenašli jsme nic, v čem bychom se rozporovali a některý z partnerů pro to vyloženě nebyl," řekla Pfeffer Ferklová.

20:52
ANO a ODS v Plzni bojují o post primátora

V Plzni se dnes poprvé sešly na povolebním vyjednávání dvě nejsilnější strany vzešlé z komunálních voleb - ANO a ODS. ANO volilo 22,2 procenta lidí, ODS 22,11 procenta, což oběma vyneslo 13 mandátů. Obě strany trvají na tom, že v nové koalici pro sebe získají primátora, řekl dnes ČTK lídr ANO Roman Zarzycký a lídr ODS Martin Baxa. Obě strany budou v dalších dnech pokračovat v jednáních s ostatními potenciálními koaličními partnery.

Do zastupitelstva se 47 mandáty se dostalo dalších pět stran.

22:31
V Nymburce je podepsaná koaliční smlouva

Nymburk povede koalice vítězného hnutí Nymburk s klidem (NSK), ODS a ČSSD. Uskupení dnes podepsala koaliční dohodu o spolupráci a koaliční smlouva bude podepsána zřejmě příští týden. Starostou bude lídr NSK Tomáš Mach, pozice místostarostů zatím nejsou známy, řekl dnes večer ČTK lídr kandidátky ODS Zdeněk Vocásek.

22:55
On-line reportáž končí

On-line reportáž pro dnešek končí. Aktuální informace o vyjednávání nových koalic po komunálních volbách přineseme ale i ve středu.