Ve štábu TOP 09 v Převorském paláci vládla v sobotu večer během nekonečného sčítání hlasů ospalá atmosféra.

To se však změnilo, když od starostů dorazil neúspěšný prezidentský kandidát Jiří Drahoš, který už tehdy směřoval v senátním obvodu na Praze 4 k vítězství v prvním kole s nadpolovičním ziskem hlasů.

Předseda TOP 09 Jiří Pospíšil a místopředsedkyně Markéta Pekarová Adamová mu gratulovali k impozantnímu výsledku, byť sám Drahoš byl v tuto dobu ještě zdrženlivý a upozorňoval, že zbývá sečíst ještě polovinu hlasů.

Ale i on tušil, že se senátorem stane již v prvním kole. Na jeho tváři zářil úsměv. Nadšení čišelo i z jeho manželky Evy, která je s jeho politickou cestou už neodmyslitelně spjata. Takhle přesvědčivý výsledek ani jeden z nich neočekával.

Drahoš měl na rozdíl od svých soupeřů jednu velkou výhodu. Jeho tvář byla díky lednovému neúspěšnému tažení na Hrad známá takřka všem.

"Nemusel jsem se nikomu představovat. Když jsem se postavil u východu z metra, tak lidé, kteří na mě koukali, věděli, kdo jsem. A buď se mi obloukem vyhnuli, protože mě nemuseli, ale v drtivé většině ke mně přišli a řekli mi, že ode mě si ten materiál vezmou, a ptali se mě, co chci dělat v Senátu a tak dále. Byla to výhoda," uznal Drahoš.

To potvrzuje úspěch i dalších uchazečů o Hrad z posledních prezidentských voleb. Marek Hilšer dosáhl na Praze 2 na více než 44 procent hlasů, Pavel Fischer na Praze 12 na bezmála 48 procent.

"Budu rád, pokud se s oběma mými - já jsem je kdysi nazval prezidentští spoluprotikandidáti - v Senátu potkám. Z těch kandidátů jsem měl nejblíže asi k Marku Hilšerovi a dodnes mám. Ale budu rád, když se tam dostane i Pavel Fischer. Jak jsem je poznal, tak to jsou oba velmi rozumní lidé, kterým je orientace České republiky a problém demokracie zcela jasný," řekl Drahoš.

Drahoš: Teď pomůžu v kampani ostatním

Drahoš jim však nechce pouze držet palce a rád by jim pomohl i v kampani před druhým kolem. A nejen jim, ale i dalším kandidátům spřátelených stran, jak označil TOP 09, starosty, lidovce a zelené, s jejichž podporou kandidoval.

"Může to mít různou formu. Mohu někam zajet, mohu stát vedle kandidáta při rozdávání jeho materiálů, mohu něco napsat, někde se vyjádřit. To všechno budeme teprve domlouvat," řekl Drahoš.

Pomáhat kandidátům s podobným smýšlením chce i z toho důvodu, že má obavy o směr, kterým se Česko ubírá. "Když vidím, kam zemi táhne prezident Miloš Zeman, když vidím některé hrátky na politické scéně u extremistických stran typu SPD, tak mám pocit, že demokracie může být v České republice ohrožena. Senát beru jako možnou hráz a pojistku. Nemusíme mít prezidenta, nemusíme mít premiéra, nemusíme mít ani sněmovnu, ale Senát považuji za pojistku demokracie," prohlásil Drahoš.

Drahoš: Senát je poslední pojistkou, budu v něm zastupovat celou zemi, ne jen Prahu 4

Drahoš: Senát je poslední pojistkou, budu v něm zastupovat celou zemi, ne jen Prahu 4