I když jeho raketový nástup ve vysoké politice před lety ztroskotal na několika aférách, na Vsetínsku si Jiří Čunek (KDU-ČSL) vždy dokázal udržet popularitu. Politik, který má kvůli sklonům k populismu mnoho nepřátel i ve vlastní straně, si ve svém regionu na východní Moravě vybudoval pevnou základnu, kde je každý jeho protikandidát předem téměř bez šance. Potvrdilo se to i tento víkend, když jako jediný v doplňovacích volbách do Senátu zvítězil už v prvním kole.
V obecní politice se Čunek začal angažovat v 90. letech, v roce 1998 se stal starostou Vsetína; radnici vedl do roku 2007 a pak ještě v letech 2014 až 2017.
Na celostátní úrovni Čunkova hvězda vyšla v roce 2006; na podzim byl poprvé zvolen senátorem a v závěru roku nahradil Miroslava Kalouska v čele lidovců. Krátce nato se stal místopředsedou vlády a ministrem pro místní rozvoj v koaličním kabinetu Mirka Topolánka (ODS).
Ještě téhož roku si však Čunek vysloužil ostrou kritiku některých médií a politiků, když nechal jako starosta vystěhovat romské obyvatele ze Vsetína do obytných buněk a později to odůvodnil slovy, že město pouze „čistí od vředů“.
Jako člen vlády se Čunek potýkal s několika aférami; největší vyústila do trestního stíhání, když jej policie obvinila z přijetí půlmilionového úplatku od firmy, která spolupracovala se vsetínskou radnicí při prodeji bytů; trestní stíhání bylo nakonec zastaveno poté, co se kauza na příkaz Nejvyššího státního zastupitelství přesunula k jinému státnímu návladnímu.
Z vlády Čunka vytlačila až aféra s pobíráním sociálních dávek; ve stejné době, kdy je čerpal, uložil v bankách přes tři miliony korun; v listopadu 2007 Čunek rezignoval na funkce ministra pro místní rozvoj a vicepremiéra, za půl roku se ale do vlády vrátil, když státní zastupitelství mezitím konstatovalo, že nespáchal trestný čin.
I po návratu do vlády jej ale tížily další aféry a na začátku roku 2009 z Topolánkova kabinetu odešel podruhé; v témže roce pak neobhájil funkci předsedy KDU-ČSL, delegáti strany dali přednost Cyrilu Svobodovi.
Valaši ale Čunkovi věřit nepřestali, už v komunálních volbách v roce 2010 dostal ve Vsetíně nejvíce preferenčních hlasů; o čtyři roky později obecní volby vyhrál a stal se znovu starostou, před dvěma lety navíc přidal ještě funkci hejtmana. Opakovaně také obhájil křeslo v horní komoře (na funkci starosty rezignoval v dubnu 2017 po kritice, že je nejlépe placeným politikem v zemi).
Pokus o větší comeback na národní úrovni Čunkovi nevyšel; na loňském sjezdu KDU-ČSL kandidoval proti Pavlu Bělobrádkovi, získal však jen asi čtyři desítky z více než 200 hlasů.
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist