Před rokem a čtvrt poslal soud bývalého náměstka z ministerstva práce a sociálních věcí Vladimíra Šišku na čtyři roky do vězení. Důvodem byly zmanipulované IT zakázky. Zároveň soud vyzval resort, aby se o způsobenou škodu, kterou předchozí instance ocenila na téměř 300 milionů korun, soudil v civilním řízení. Ministerstvo však žádnou žalobu nepodalo, a tak zatím hradí vzniklou škodu daňoví poplatníci.

Ministerstvo argumentuje tím, že Vrchní soud, který vydal vloni v červnu pravomocné rozhodnutí, zpochybnil způsob výpočtu způsobené škody, a tak není jasné, o jakou částku se má soudit. "Soud prvního stupně vyčíslil škodu na 282 milionů, odvolací soud se však s takovou výší neztotožnil a konstatoval, že nebylo bez důvodných pochybností zjištěno, že jednáním obžalovaných byla způsobena škoda na majetku státu," uvedla mluvčí MPSV Barbara Hanousek Eckhardová.

Městský soud v Praze uznal Šišku vinným z toho, že zakázku na dodávku IT technologií zadal bez výběrového řízení společnosti Fujitsu Technology Solutions, čímž došlo k navýšení celkové sumy o zmíněných 282 milionů. Vrchní soud však zpochybnil takhle přímočarou aritmetiku s tím, že není jasné, jaká by byla nakonec výsledná cena, a tedy ani to, jaká je způsobená škoda. Tu si měl podle rozsudku resort práce a sociálních věcí vyčíslit a následně požadovat po bývalém náměstkovi.

Šiška, který je nyní ve vězení, se však nemusí obávat, že by na něj v brzké době dopadla povinnost způsobenou škodu uhradit. Nic takového zatím ministerstvo neudělalo a není ani zcela jasné, zda nějaké kroky vůbec udělá.

Zbývá vám ještě 60 % článku

Co se dočtete dál

  • Bylo by ministerstvo podle advokátky Petry Bielinové u soudu úspěšné?
  • Co pro podobné případy navrhují piráti?
První 2 měsíce předplatného za 40 Kč
  • První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Nově všechny články v audioverzi
Máte již předplatné?
Přihlásit se