Bílá stuha, nůžky, úsměvy. Muzeum umění a designu v Benešově je otevřeno. "Aby lidé měli při cestě na Konopiště důvod stavit se i ve městě," říká benešovský starosta Petr Hostek.

Ve funkci je jen od ledna 2016, je to ovšem ostřílený politik. Dlouho byl předsedou benešovské ČSSD a pravidla politické hry zná. Nebylo prý jeho záměrem, že se muzeum otevírá pár týdnů před volbami. Ale je pravda, že u voličů to může pomoci. "Doufám, že by se to mohlo pozitivně projevit," přiznává.

Dvojice, která chvíli po otevření sedí na nově upraveném dvorku muzea, ho volit nehodlá. Když se ve městě dostala k moci koalice ČSSD a ANO, moc jí nevěřili. "Tohle se jim ale povedlo," říkají.

Líbí se jim také, že radnice chce upravit místní park a trochu je to se zdejším vedením smiřuje: "Snaží se, aby to tu vypadalo líp."

Nové vydání Respektu

Hlavní komentář:

Necháte rozhodovat Čuňase?

Předvolební kampaň nese nádech vlastní parodie, města vypadají lépe

Téma:

Co potřebují česká města

Reportáž z předvolební Prahy, Brna a Ostravy

Agenda:

Cetrální banka opět zvedla úroky – ale spořiví Češi na tom rozhodně nevydělají

O kom se mluví:

Babišův Léko

Jak se šéfredaktor Lidových novin nedokázal ubránit tlaku premiéra

Esej:

Varování nejen pro Evropu

Polarizace. Konspirační teorie. Útoky proti svobodným médiím. Posedlost loajalitou. Poslední události ve Spojených státech a Evropě se
stále více podobají.

Rozhovor:

S Hanou Michopulu o její gastronomické misi

I obalka R40

Studii na park Klášterka starosta osobně představil na jaře veřejnosti. A v předvolební týden ještě otevírá výstavu, kde se lidé seznámí s vítězným návrhem na úpravu benešovského náměstí. Realizace není zdaleka jistá, to se však bude řešit až po volbách. ČSSD vystřídala na radnici v Benešově ODS a nová architektura a veřejná prostranství se staly součástí jejich politického marketingu.

Muzeum dostalo podle návrhu architektky Marcely Steinbachové a jejího ateliéru SKUpina přitažlivou tvář.

Vznikl nový vstupní prostor se stříbrným pultem, osvětluje ho autorské světlo – efektně se kroutící had. Nově jsou uspořádány výstavní místnosti v přízemí, přibyl sál pro hudební vystoupení.

To všechno by obstálo i ve velkoměstské muzejní instituci. A všechno doplňuje image ČSSD jako týmu pro sebevědomé město – tak zní jejich slogan pro komunální volby.

Není to jenom Benešov. V mnoha městech se v těchto dnech stříhají pásky a starostové se fotografují s novými stavbami.

V Písku minulý týden město převzalo novou lávku od architekta Josefa Pleskota – přišli se ukázat současná starostka i bývalý starosta předtím, než se utkají ve volbách.

V Kuřimi se zase otevírala sportovní hala od studia Cuboid architekti.

A příkladů by bylo více – mít nějakou tu kultivovanou novou stavbu se dnes před volbami hodí.

Co tak najednou

Položka "co jsme pro vás postavili" jistě není v předvolební rétorice novinkou. Zateplení školy, kruhové objezdy, opravy chodníků, to je osvědčený tah. Ale teď je vidět posun k ambicióznější architektuře.

"Všímám si, že to téma v komunální politice rezonuje," říká Tomáš Zdvihal, architekt ze sdružení CBArchitektura z Českých Budějovic.

Pracuje na dizertační práci o architektonických soutěžích, a jak z jeho rešerše vyplývá, je jich každý rok více – za poslední volební období se jich po Česku uskutečnilo více než sto padesát.

Nejčastější jsou revitalizace náměstí nebo parků, pak také komunitní a kulturní centra, knihovny, sportovní haly. Projekty a vizualizace vypadají většinou zajímavě a atraktivně. "Politici už pochopili, že si z prezentace projektů mohou udělat dobrou PR akci," říká Zdvihal.

Chcete číst dál?

Ještě na vás čeká 50 % článku. S předplatným HN můžete začít číst bez omezení a získáte plno dalších výhod!

Máte již předplatné? Přihlaste se.

Nebo si kupte jen tento článek za 19 Kč.

Nákup jednoho článku

Vyberte si způsob platby

Platba kartou
 Rychlá online platba

Zpracování osobních údajů a obchodní sdělení

Pokračováním v nákupu beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. »

Zaškrtnutím políčka přijdete o možnost získávat informace, které přímo souvisí s vámi objednaným produktem. Mezi tyto informace může patřit například: odkaz na stažení mobilní aplikace, aktivační kód pro přístup k audioverzi vybraného obsahu, informace o produktových novinkách a změnách, možnost vyjádřit se ke kvalitě našich produktů a další praktické informace a zajímavé nabídky.

KOUPIT ČLÁNEK
Čekejte Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Pozor Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.

Zadejte e-mailovou adresu

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste si článek mohli po přihlášení kdykoliv přečíst.

Zdá se, že už se známe

Pod vámi uvedenou e-mailovou adresou již evidujeme uživatelský účet. Přihlaste se.

Jste přihlášen jako

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě.