Je mocnější než ministr a má pod palcem mnohem větší tok peněz. Přesto je mnohem méně známý. Šéf Všeobecné zdravotní pojišťovny Zdeněk Kabátek se v rozhovoru pro Hospodářské noviny vyjadřuje ke svému vztahu s premiérem, ke skandálům pojišťovny i k novinkám, které VZP chystá.

Premiér Andrej Babiš vás nemá moc v lásce. Před časem o vás řekl, že vás považuje za představitele éry českého zdravotnictví, která je protkaná korupcí a úplatky. Sdělil vám někdy osobně, jaké konkrétní výhrady k vám má?

Já o této kritice pana premiéra vím. Táhne se od mého nástupu do funkce a netěší mě to. Snažím se mít výsledky, které tu kritiku vyvrátí. Já jsem se za celých šest let, co jsem ve funkci, nenechal ovlivňovat žádnými politiky a ovlivňovat se nenechám ani nadále.

Řekl vám tuto kritiku někdy osobně?

Ne, nikdy jsme se společně nesetkali.

Páky správní rady VZP
Správní rada VZP má 30 členů. Většina členů (celkem 18) je za ANO. Osm z nich jsou poslanci ANO, dalších deset členů bylo jmenovaných vládou.
Tento kontrolní orgán může navrhnout odvolání ředitele VZP a při nadpoloviční většině hlasů ho odvolat.
Správní rada zároveň navrhuje, co udělat s více než 160 miliardami korun, které tvoří rozpočet pojišťovny, a určuje i smluvní politiku. 

Ani vám nikdy nezatelefonoval nebo nenapsal?

Ne. Ta kritika zaznívala při různých veřejných setkáních odborníků. Já jsem pana premiéra viděl jen na několika vystoupeních, při setkání s řediteli nemocnic nebo řediteli pojišťoven, ale nemluvili jsme spolu. Já tu kritiku nevnímám nijak osobně.

Andrej Babiš se nikdy netajil tím, že by namísto vás raději viděl někoho jiného. Ve vedení VZP zůstáváte, ale vaším prvním náměstkem se stal David Šmehlík z ministerstva zdravotnictví. Odborná veřejnost to vidí jako další rozkročení ANO v největší zdravotní pojišťovně.

Já to tak nevnímám. Jsem rád, že výběrové řízení vyhrál právě pan Šmehlík. Myslím, že přesvědčil všechny tím, že má nejambicióznější plány změn v oblasti smluvní a lékové politiky.

A také chystá poměrně velké změny. Pojišťovna by například měla mít mnohem více kompetencí, než měla dosud.

A není nový náměstek natolik ambiciózní, že by nově mohl být skutečným šéfem ve VZP on?

Já se považuji za dost silného a neovlivnitelného člověka, což platí i v tomto případě. Za těch čtrnáct dnů, co je pan náměstek ve VZP, žádné takové náznaky přebírání kompetencí nenastaly. A ani necítím žádné tlaky od žádného jiného člena správní rady za ANO.

Ono by asi nebylo od vás zrovna strategické, abyste si stěžoval na členy správní rady, když teď na podzim chystají velký audit ve VZP. Šéfka rady Věra Adámková (ANO) řekla, že půjde o největší kontrolu smluv za poslední čtyři roky.

Já se této kontroly nebojím. Je to externí audit, jeden z řady podobných kontrol, kterými VZP prošla. My už jsme tu měli audit před dvěma lety z ministerstva financí. Tento audit beru jako takový kamínek do mozaiky ostatních kontrol.

Co všechno budou auditoři procházet?

Půjde o kontrolu smluv PR a marketingu, dále kontrolu takzvaných risksharingových smluv s farmaceutickými firmami. Autoři se podívají také na to, v jakých případech naši revizní lékaři udělují souhlas s výjimečnou úhradou léků na takzvaný paragraf 16. Dále prozkoumají agendu IT a smlouvy v právní oblasti pojišťovny.

Budou kontrolovat jen to, zda VZP nepostupuje v rozporu se zákonem, nebo se podívají na podstatu věci? Tedy zda vaše pojišťovna nespolupracuje s podivnými firmami? Jako například v případě smlouvy se společností Tender Consortium napojenou na trestně stíhaného Tomáše Horáčka?

Ano, tato smlouva bude také předmětem kontroly. Nechal jsem si udělat analýzu našeho postupu během zadávacího řízení této smlouvy i samotných výsledků. Tato firma pro nás tiskne propagační materiály. Porovnali jsme ceny, za které nám tato firma zboží dodává, s cenami na trhu a ukázalo se, že jsou jednoznačně nejnižší.

Posílali jste a stále posíláte miliony korun firmě, která je evidentně schránková – má jen virtuální sídlo a ani žádné zaměstnance. Novináři vás na to přitom upozorňovali už loni v létě.

Je pravda, že spolupráce VZP s podobnou schránkovou firmou představuje pro naši pojišťovnu reputační riziko, ale postupujeme naprosto transparentně a efektivně a v souladu s právem.

Článek pro předplatitele
Ještě na vás čeká 50 % článku. Pokračovat ve čtení můžete jako náš předplatitel.

Vedle přístupu k veškerému on-line obsahu HN můžete mít:

  • Mobilní aplikaci HN
  • Web bez reklam
  • Odemykání obsahu pro přátele
  • On-line archiv od roku 1995
  • a mnoho dalšího...

Máte již předplatné? Přihlaste se.

Přihlásit se

Zajímá vás jen tento článek? Dočtěte si ho za 19 Kč.

Nákup jednoho článku

Vyberte si způsob platby

Platba kartou
 Rychlá online platba

Zpracování osobních údajů a obchodní sdělení

Pokračováním v nákupu beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. »

Zaškrtnutím políčka přijdete o možnost získávat informace, které přímo souvisí s vámi objednaným produktem. Mezi tyto informace může patřit například: odkaz na stažení mobilní aplikace, aktivační kód pro přístup k audioverzi vybraného obsahu, informace o produktových novinkách a změnách, možnost vyjádřit se ke kvalitě našich produktů a další praktické informace a zajímavé nabídky.

KOUPIT ČLÁNEK
Čekejte Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Pozor Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.

Zadejte e-mailovou adresu

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste si článek mohli po přihlášení kdykoliv přečíst.

Zdá se, že už se známe

Pod vámi uvedenou e-mailovou adresou již evidujeme uživatelský účet. Přihlaste se.

Jste přihlášen jako

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě.