Premiér Andrej Babiš (ANO) se při čtvrtečních sněmovních interpelacích opřel do pirátů. Na dotazy předsedy poslanců pirátské strany Jakuba Michálka o elektronickém oběhu dokumentů uvedl, že piráti nemají na IT ani odborníky a vládu jen kritizují. Michálek se vůči jeho vyjádření ohradil, označil je za vymývání mozku.

"Vy stále něco kritizujete, a když se máte zapojit, nemáte na to ani lidi," prohlásil Babiš na adresu pirátů. Čekal, jak uvedl, co předvedou, když "měli tolik řeči o IT", ale kromě "toho těžení bitcoinu" ve sněmovně z nich podle něho "nevypadlo nic". "Čekáme, že se zapojíte," uvedl ministerský předseda, který také ukazoval svůj diář, který označil za notebook, do něhož se mu nikdo nenabourá.

Michálek v reakci na Babišova slova prohlásil, že to, co premiér předvedl, byl "opravdu brainwashing", tedy vymývání mozků. "Vy máte řeči a ještě demagogické," vmetl mu na oplátku Babiš. Michálek pak chtěl vystoupit jako poslanec s přednostním právem, pravidla interpelací to ale neumožňují. Při jiné interpelaci prohlásil Babiš na adresu pirátů, že mají jenom "kecy".

I některé další interpelace na Babiše se nesly v kritickém duchu. Věra Kovářová (STAN) upozornila na kampaň ANO před obecními volbami, když na plakátech hnutí se píše, že volební lídři mají číslo na Babišův mobil. Hnutí ANO tak posílá podle ní do obcí vzkaz, že kdo bude "zadobře se státostranou", bude se mu díky dotacím dařit. Kovářová to označila za klientelistické, diskriminační a zavrženíhodné.

"Tolik nesmyslů najednou jsem už dávno neslyšel," oponoval Babiš. Zdůraznil, že o žádných dotacích nerozhoduje, ale je rád, že kampaň jeho hnutí zaujala.

Terčem Babišovy výtky se stal i Dominik Feri (TOP 09), jenž se premiéra ptal na údajné zneužívání slev na jízdném pro studenty a seniory Českými drahami k zisku vyšších dotací od státu. "Vidím, že jste věrný žák vašeho učitele, takové nesmyslné vystoupení jsem už dávno neslyšel," odpověděl Ferimu.

Lidovec Marek Výborný při své interpelaci poznamenal, že je fascinován schopností premiéra mluvit, mluvit a mluvit a neodpovědět na žádný položený dotaz. Občanský demokrat Martin Kupka řekl, že řečnický pult v jednacím sále ještě nebyl svědkem tak povýšeneckého školení.