Výdaje na vzdělání v České republice v posledních letech vzrostly, přesto stále patří k nejnižším mezi vyspělými zeměmi, které sdružuje Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj (OECD). V souvislosti s tím mají také učitelé relativně nízké platy ve srovnání s vyučujícími ve většině států OECD i ve srovnání s jinými vysokoškolsky vzdělanými lidmi v rámci České republiky. Vyplývá to ze studie, kterou OECD zveřejnila na svých internetových stránkách.
V roce 2015 dala Česká republika na vzdělání 3,8 procenta hrubého domácího produktu (HDP), zatímco průměr OECD činil pět procent. Menší podíl investovalo pouze Irsko, Maďarsko a Lucembursko. Na čele statistiky jsou Norsko, Nový Zéland, Británie, Kolumbie a Chile (více než šest procent HDP).
Mezi roky 2010 a 2015 se nicméně celkové výdaje na vzdělávací instituce v České republice zvýšily o sedm procent. Počet studentů v primárním a sekundárním školství přitom klesl o tři procenta a v terciárním školství o 13 procent. Tím výdaje na studenta vzrostly v primárním a sekundárním školství o deset procent a v terciárním školství o 22 procent.
Navzdory tomu ale Česká republika v tomto ohledu za většinou zemí OECD nadále zaostává. Roční výdaje na žáka ve vzdělávacích institucích od primárního po terciární vzdělání jsou v ČR 7919 dolarů (175 300 korun), což je v Organizaci pro hospodářskou spolupráci a rozvoj takřka nejméně. Za ČR už jsou jen Lotyšsko, Polsko, Litva, Maďarsko a Turecko.
S nízkými výdaji na vzdělání souvisí také relativně malé platy učitelů v České republice, zvlášť pak v porovnání s jinými pracovníky s terciárním vzděláním. Na středních školách mohou čeští učitelé s příslušnou kvalifikací očekávat nástupní roční plat kolem 19 000 dolarů (420 000 korun), který může na vyšších středních školách dosáhnout zhruba 25 000 dolarů (553 000 korun). To je pouhých 60 procent toho, co vydělávají jiní pracovníci s terciárním vzděláním.
Ve 23 zemích EU, které jsou zastoupeny v OECD, mohou učitelé na nižším typu středních škol očekávat průměrně roční plat 54 435 dolarů (1,205 milionu korun) a na vyšším typu středních škol 57 047 dolarů (1,263 milionu korun), čímž se výdělkem prakticky vyrovnají jiným zaměstnancům s terciárním vzděláním, kteří pracují na plný úvazek.
Data OECD týkající se platů jsou ale za rok 2015. V posledních letech ale stát učitelům přidává. Letos si meziročně ve druhém čtvrtletí polepšili o 12,3 procenta. Průměrná měsíční mzda tak činí už 30 177 korun. Mzdy rostly poměrně rychlým tempem i v roce 2017 a 2016.
Podle studie IDEA nazvané Vyšší platy učitelů: sliby, sliby, sliby, upozornila, že průměrný plat učitelů byl loni nadále o více než 20 procent nižší, než činí jeho průměr u vysokoškolsky vzdělaných úředníků, policistů a dalších zaměstnanců veřejného sektoru.
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist