Doprava zdarma už funguje v několika málo městech v Česku. Rozšířenější je MHD zdarma pro seniory nebo děti. V Praze se k takovému kroku zatím nikdo neodhodlal, v letošních komunálních volbách to ale slibuje zavést ČSSD.

Plán sociálních demokratů by měl ročně vyjít asi na čtyři miliardy korun, což je zhruba roční zisk dopravního podniku z jízdného. A právě to kritizují mnozí protikandidáti. Praha je sice bohatá a hospodaří s mnohamiliardovým přebytkem, přesto by město podobný výpadek pocítilo.

Otázka (tato především pro lídra ČSSD) tedy zní: Měla by mít Praha veřejnou dopravu zdarma? Pokud ano, kdo by provoz MHD v Praze platil?

Jakub Landovský (ČSSD):

Jsme jednoznačně pro zavedení MHD zdarma. V první fázi pro obyvatele s trvalým bydlištěm v Praze. Jedním z důvodů je zdražování života v metropoli, hlavně co se týká bydlení. Čtyřčlenná rodina může ročně ušetřit až 12 000 korun. V tuto chvíli platí 75 procent rozpočtu dopravního podniku všichni Pražané ze svých daní. Zbylých zhruba 25 procent rozpočtu poté cestující formou jízdného. Těch 25 procent představuje zhruba čtyři miliardy korun. To je jízdné Pražanů, ale i turistů a návštěvníků města.

Zbývá vám ještě 80 % článku

Co se dočtete dál

  • Jak chce ČSSD nahradit přibližně čtyřmiliardový výpadek při zavedení MHD zdarma?
  • Co si o tomto nápadu myslí ostatní protikandidáti?
První 2 měsíce předplatného za 40 Kč
  • První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Nově všechny články v audioverzi
Máte již předplatné?
Přihlásit se