V minulých volebních kampaních byla v Praze hlavním tématem korupce, klientelismus politiků ODS nebo ČSSD či třeba doprava. Letos je to jednoznačně bydlení.

Za posledních osm let vzrostlo průměrné nájemné v hlavním městě o více než polovinu. Cena nového bytu vzrostla jen za poslední rok v průměru až o dvacet procent. Možnost zajistit si bydlení v Praze se pro střední třídu stalo během posledního volebního období těžko splnitelným snem.

Jedním z faktorů, které ženou ceny za nájmy nebo vlastní byty rychle nahoru, je prudké šíření služeb typu Airbnb. Služeb, které umožňují vlastníkům bytů poskytovat v podstatě hotelové služby turistům. Za devět let, po která v Praze firma Airbnb působí, se v počtu ubytovaných turistů dostala na úroveň standardních hotelů. Loni v hlavním městě ubytovala milion lidí. O 52 procent víc než v roce 2016. Stát i město na tento nový druh podnikání reagují zatím jen pomalu. Teprve začínají řešit masivní úniky na daních a místních poplatcích a také výraznou změnu rázu některých čtvrtí, kde turisté, noční zábava nebo zvýšené množství odpadu pomalu vytlačují starousedlíky.

A právě Airbnb a podobným firmám je věnován první díl Primátorského dotazníku Hospodářských novin. Kandidáti hlavních stran na post pražského primátora odpovídají na otázku: Jste pro regulaci služeb typu Airbnb? Pokud ano, jak by měla vypadat?

Jan Čižinský (Praha sobě):

Ctíme soukromé vlastnictví a nebudeme majitelům bytů zakazovat jejich pronajímání. Na rozdíl od řady jiných zemí však u nás nefunguje dostatečná ohleduplnost vůči sousedům. Když si budete chtít přes Airbnb pronajmout byt třeba v Helsinkách, majitel si vás pořádně proklepne, a pokud bude mít podezření, že jedete na „mejdan“, byt vám nepronajme. A pokud ano, na místě vám důrazně poví, jaká pravidla vůči sousedům musíte dodržovat.

Také u nás musíme trvat na pravidlech slušného chování – městská policie nesmí takové případy bagatelizovat, musí okamžitě zasahovat a následně budeme trvat na postihu majitelů bytů. Pronajímatelé se musí naučit žít se svými sousedy v souladu.

S Airbnb vyjednáme také odvody daní a ubytovacích poplatků – ve světě je to běžné a nechápu, proč to ještě magistrát neudělal. Zřídíme mobilní měřicí jednotku hluku, která bude kontrolovat nejen dodržování nočního klidu, ale i třeba hlučnost staveb. V současné době v Praze žádné takové zařízení neexistuje a hluk podle toho vypadá.

Článek pro předplatitele
Ještě na vás čeká 60 % článku. Pokračovat ve čtení můžete jako náš předplatitel.

Vedle přístupu k veškerému on-line obsahu HN můžete mít:

  • Mobilní aplikaci HN
  • Web bez reklam
  • Odemykání obsahu pro přátele
  • On-line archiv od roku 1995
  • a mnoho dalšího...

Máte již předplatné? Přihlaste se.

Přihlásit se

Zajímá vás jen tento článek? Dočtěte si ho za 19 Kč.

Nákup jednoho článku

Vyberte si způsob platby

Platba kartou
 Rychlá online platba

Zpracování osobních údajů a obchodní sdělení

Pokračováním v nákupu beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. »

Zaškrtnutím políčka přijdete o možnost získávat informace, které přímo souvisí s vámi objednaným produktem. Mezi tyto informace může patřit například: odkaz na stažení mobilní aplikace, aktivační kód pro přístup k audioverzi vybraného obsahu, informace o produktových novinkách a změnách, možnost vyjádřit se ke kvalitě našich produktů a další praktické informace a zajímavé nabídky.

KOUPIT ČLÁNEK
Čekejte Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Pozor Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.

Zadejte e-mailovou adresu

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste si článek mohli po přihlášení kdykoliv přečíst.

Zdá se, že už se známe

Pod vámi uvedenou e-mailovou adresou již evidujeme uživatelský účet. Přihlaste se.

Jste přihlášen jako

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě.