V minulých volebních kampaních byla v Praze hlavním tématem korupce, klientelismus politiků ODS nebo ČSSD či třeba doprava. Letos je to jednoznačně bydlení.

Za posledních osm let vzrostlo průměrné nájemné v hlavním městě o více než polovinu. Cena nového bytu vzrostla jen za poslední rok v průměru až o dvacet procent. Možnost zajistit si bydlení v Praze se pro střední třídu stalo během posledního volebního období těžko splnitelným snem.

Jedním z faktorů, které ženou ceny za nájmy nebo vlastní byty rychle nahoru, je prudké šíření služeb typu Airbnb. Služeb, které umožňují vlastníkům bytů poskytovat v podstatě hotelové služby turistům. Za devět let, po která v Praze firma Airbnb působí, se v počtu ubytovaných turistů dostala na úroveň standardních hotelů. Loni v hlavním městě ubytovala milion lidí. O 52 procent víc než v roce 2016. Stát i město na tento nový druh podnikání reagují zatím jen pomalu. Teprve začínají řešit masivní úniky na daních a místních poplatcích a také výraznou změnu rázu některých čtvrtí, kde turisté, noční zábava nebo zvýšené množství odpadu pomalu vytlačují starousedlíky.

A právě Airbnb a podobným firmám je věnován první díl Primátorského dotazníku Hospodářských novin. Kandidáti hlavních stran na post pražského primátora odpovídají na otázku: Jste pro regulaci služeb typu Airbnb? Pokud ano, jak by měla vypadat?

Jan Čižinský (Praha sobě):

Ctíme soukromé vlastnictví a nebudeme majitelům bytů zakazovat jejich pronajímání. Na rozdíl od řady jiných zemí však u nás nefunguje dostatečná ohleduplnost vůči sousedům. Když si budete chtít přes Airbnb pronajmout byt třeba v Helsinkách, majitel si vás pořádně proklepne, a pokud bude mít podezření, že jedete na „mejdan“, byt vám nepronajme. A pokud ano, na místě vám důrazně poví, jaká pravidla vůči sousedům musíte dodržovat.

Také u nás musíme trvat na pravidlech slušného chování – městská policie nesmí takové případy bagatelizovat, musí okamžitě zasahovat a následně budeme trvat na postihu majitelů bytů. Pronajímatelé se musí naučit žít se svými sousedy v souladu.

S Airbnb vyjednáme také odvody daní a ubytovacích poplatků – ve světě je to běžné a nechápu, proč to ještě magistrát neudělal. Zřídíme mobilní měřicí jednotku hluku, která bude kontrolovat nejen dodržování nočního klidu, ale i třeba hlučnost staveb. V současné době v Praze žádné takové zařízení neexistuje a hluk podle toho vypadá.

Zbývá vám ještě 60 % článku

Co se dočtete dál

  • Chtějí služby typu Airbnb regulovat i další kandidáti na pražského primátora? Přečtěte si kteří a jak.
První 2 měsíce předplatného za 40 Kč
  • První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Nově všechny články v audioverzi
Máte již předplatné?
Přihlásit se