Letiště Praha zaplatí architektovi Petru Frantovi celkem sto třicet čtyři tisíc korun. Česká správa letišť totiž v minulosti neoprávněně použila plány nového odbavovacího terminálu letiště Václava Havla, které Franta vytvořil se svým kolegou Michalem Brixem. Architekt požadoval odškodnění ve výši pěti milionů, o výrazném snížení částky ale v pondělí rozhodl Městský soud v Praze.

Celý spor se týká toho, že Franta a Brix vypracovali plány odbavovacího terminálu, které pak ale převzala architektonická kancelář Nikodem & Partner. Té správa letišť předala projekt bez svolení původních autorů a architekti, kteří plány převzali, se navíc pod podobu letiště sami podepsali. "Je nepochybné, že došlo k neoprávněnému užití díla bez souhlasu autora," řekla soudkyně Jaroslava Lobotková.

Spor trvá už skoro dvacet let a aktuálním rozhodnutím nejspíš nekončí. Petr Franta se pravděpodobně odvolá. "Je to směšné, skoro po dvaceti letech dostat takovou sumu," konstatoval. Podle něj vůbec není jasné, jak soudkyně k uvedené sumě dospěla.

"Je to pět procent z původně vypočítané odměny podle UNIKA," uvedla Lobotková při vyhlášení rozsudku. Na dotaz HN pak dodala, že jde o speciální propočet podle investičních nákladů dané stavby. A jeho základem je speciální sazebníkový řád architektů a projektantů, kde se započítává i náročnost stavby. Podle uvedeného sazebníku by přitom odměna za dílo, které stálo tři čtvrtě miliardy korun, měla být v desítkách milionů korun.

Chcete číst dál?

Ještě na vás čeká 80 % článku. S předplatným HN můžete začít číst bez omezení a získáte plno dalších výhod!

Máte již předplatné? Přihlaste se.

Nebo si kupte jen tento článek za 19 Kč.

Nákup jednoho článku

Vyberte si způsob platby

Platba kartou
 Rychlá online platba

Zpracování osobních údajů a obchodní sdělení

Pokračováním v nákupu beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. »

Zaškrtnutím políčka přijdete o možnost získávat informace, které přímo souvisí s vámi objednaným produktem. Mezi tyto informace může patřit například: odkaz na stažení mobilní aplikace, aktivační kód pro přístup k audioverzi vybraného obsahu, informace o produktových novinkách a změnách, možnost vyjádřit se ke kvalitě našich produktů a další praktické informace a zajímavé nabídky.

KOUPIT ČLÁNEK
Čekejte Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Pozor Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.

Zadejte e-mailovou adresu

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste si článek mohli po přihlášení kdykoliv přečíst.

Zdá se, že už se známe

Pod vámi uvedenou e-mailovou adresou již evidujeme uživatelský účet. Přihlaste se.

Jste přihlášen jako

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě.