Odvolací finanční ředitelství neuspělo u Nejvyššího správního soudu v dalším sporu o zajišťovací příkazy. Těmi předloni zabavilo firmě Naryner Construction 2,3 milionu korun údajně kvůli nedůvěryhodnému subdodavateli a obavě, že firma proto v budoucnu vyměřenou daň nezaplatí. Zajišťovací příkazy finanční správa používá, když se důvodně obává, že daný subjekt nezaplatí v budoucnu daně.

Jenže zajištění peněz Naryneru označil již koncem loňského roku Krajský soud v Ostravě za nezákonné. Odvolací finanční ředitelství proti tomu podalo kasační stížnost, ale tu Nejvyšší správní soud odmítl. "Obavy z nedobytnosti předmětné daně nejsou namístě," napsal Nejvyšší správní soud ve verdiktu, který zveřejnil minulý týden a jako první na něj upozornil web Podnikatel.cz.

Kasační soud poukázal na to, že firma dokonce nabízela zřízení zástavního práva ke svým nemovitostem. "Tyto okolnosti vyvracejí odůvodněné obavy, že v době její vymahatelnosti bude daň nedobytná," konstatoval soud.

Firma nyní připravuje žalobu a bude požadovat odškodné. "Přežili jsme jen díky tomu, že jsme si půjčili peníze a také kvůli nezměrné trpělivosti obchodních partnerů," řekl serveru IHNED.cz jednatel firmy Michal Kramoliš, který nyní čeká, až bude hotov znalecký posudek, jenž celkovou škodu vyčíslí. O tom, kolik bude požadovat, odmítl spekulovat. "Měl by být do měsíce," řekl.

Finanční správa přitom ani po původním verdiktu loni v listopadu nechtěla firmě zadržované peníze vrátit. Udělala to až poté, co se Kramoliš obrátil na média a ta případ popsala. "Nebýt medializace, tak jsme tehdy peníze nedostali," je přesvědčen.

Zbývá vám ještě 60 % článku

Co se dočtete dál

  • Co bylo podstatou soudního sporu?
  • Jak soud svůj verdikt zdůvodnil?
První 2 měsíce předplatného za 40 Kč
  • První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Nově všechny články v audioverzi
Máte již předplatné?
Přihlásit se