Ministerstvo obrany nakoupí až 61 vozidel Tatra na přepravu kontejnerů. Kopřivnické firmě Tatra Trucks za ně zaplatí asi 760 milionů korun. Informace o zakázce předloží ve středu vládě ministr obrany Lubomír Metnar (za ANO). Informaci sdělil Jakub Fajnor z tiskového oddělení ministerstva obrany.

Jako dodavatele šesti desítek speciálních nákladních vozidel vybralo ministerstvo přímo společnost Tatra Trucks, která armádě dodává i jiné typy nákladních automobilů. "Jednotky české armády tak budou vybaveny plně kompatibilní technikou (odpovídající standardům NATO) schopnou přepravovat kontejnery různých typů i speciální nástavby a materiály v náročném terénu, a to vyššími rychlostmi v porovnání s běžnými nákladními automobily," uvedl Fajnor. Automobily budou mít filtroventilační zařízení pro ochranu osádky kabiny vozidla před chemickými, biologickými a radioaktivními bojovými látkami.

Předpokládaná hodnota zakázky je podle Fajnora 760 milionů korun bez DPH. V letech 2019 až 2021 by měli vojáci dostat 31 kusů vozidel asi za 385 milionů korun. Ministerstvo pak bude mít možnost objednat dalších 30 strojů asi za 375 milionů. Ty by pak kopřivnická Tatra dodala v letech 2022 až 2024. Uzavření smlouvy je naplánováno do konce ledna 2019.

Fajnor poznamenal, že plánovaný nákup naváže na pořízení 12 nakladačů Tatra T-815 8x8 7 MSH-165-SCA, které má armáda od začátku loňského roku. Armáda požadovala, aby Tatra dodala i další vozidla, protože vojsko již má na tuto techniku uzpůsobeny dílny a vycvičené pracovníky. Ministerstvo proto odmítlo nákup vozidla s jiným typem natahovacího zařízení Klaus. "Navíc pořízení vozidel s bočním systémem nakládání by bylo rovněž finančně náročnější," podotkl Fajnor. Zakázka tak bude zadána přímo firmě Tatra Trucks.