Státní distributor paliv Čepro podal návrh na zahájení exekuce vůči podnikateli Radovanu Krejčířovi a vůči svému někdejšímu obchodnímu řediteli Martinu Pechanovi. Muži mají podle pravomocného rozsudku uhradit Čepru společně 18,4 milionu korun jako náhradu škody za pokus o vytunelování podniku. Čepro na svém webu uvedlo, že částka i s úroky činí k pondělnímu dni 28 milionů, přičemž k jejímu dobrovolnému zaplacení nedošlo.
Krejčíř a Pechan vytvořili vůči Čepru fiktivní pohledávky firem Bena a Tukový průmysl Ostrava za zhruba tři miliardy korun. Peníze pak v roce 2003 a 2004 vymáhali soudně, o čemž se podnik vůbec nedozvěděl. Jeden ze členů Krejčířova gangu totiž přesvědčil úřednici Čepra, aby zatajila soudní obsílky. Soudy pak domnělý nárok firem uznaly a exekuce ve státním podniku se nekonala jen díky zásahu policie. Pechan za to dostal pět let vězení, Krejčíř souhrnný patnáctiletý trest i za jiné skutky.
"Společnost Čepro opakovaně vyzvala obhájce obou odsouzených k dobrovolnému plnění dlužné částky. Ze strany odsouzeného Ing. Radovana Krejčíře zůstala výzva bez reakce. JUDr. Martin Pechan pak prostřednictvím svého právního zástupce vyjádřil vůli zasílat společnosti Čepro dílčí splátky; umoření dluhu by však trvalo několik desítek let," konstatoval podnik.
Exekuční návrh podává Čepro podle vlastního vyjádření proto, aby prostřednictvím exekutora získalo objektivní informace o majetkové situaci obou odsouzených, a mohlo tak pohledávku efektivně vymáhat. "Současně se jedná o jediný způsob, jak se zachovat s péčí řádného hospodáře. Postupné splátky ve výši navržené jedním z odsouzených bychom neobhájili," uvedl k tomu ředitel Čepra Jan Duspěva.
Podle právního zástupce podniku Jaromíra Císaře nelze v tuto chvíli odhadnout, nakolik bude exekuce úspěšná. "Jedná se však o nejlepší způsob vymáhání pohledávky, který nám právní řád dává k dispozici," podotkl advokát.
Krejčíř si v současné době odpykává 35 let vězení v Jihoafrické republice, a to za obchod s drogami a pokus o vraždu. V rozhovoru, který z cely poskytl místní rozhlasové stanici pomocí propašovaného mobilního zařízení, nedávno obvinil jihoafrické činitele, že se proti němu spikli. Česko usiluje o Krejčířovo vydání už od roku 2007. Tamní soud extradici letos v březnu nepravomocně povolil. Konečné slovo bude mít jihoafrický ministr spravedlnosti.
Přidejte si Hospodářské noviny
mezi své oblíbené tituly
na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist