Úterní pád části janovského mostu byl největší obdobnou tragédií za posledních téměř deset let. Událost se stala několik měsíců poté, co se v Praze zřítila Trojská lávka, a dodnes je částečně omezený provoz na několika desítkách  dalších mostů v havarijním stavu po celé republice. Podle odborníků nicméně podobná situace se zhroucením mostu v Česku nehrozí.

Příčina italské tragédie zatím není známa. Tamní média nejčastěji spekulovala o podmáčení a sesuvu půdy. Objevují se i zprávy, že příčinou by mohla být nedostatečně provedená oprava mostu v minulosti.

Ředitel Kloknerova ústavu ČVUT Jiří Kolísko na dotaz HN uvedl, že hlavním důvodem pádu části mostu mohlo být přepětí, kdy v jistém okamžiku došlo k překročení mechanických parametrů a následnému náhlému kolapsu. Podmáčená půda nebo úder blesku, jak uvedl jeden z očitých svědků, by neměl být zásadní příčinou zhroucení, ale spíše jen finálním impulzem, řekl Kolísko.

"Most je zavěšený a jsou na něm jen dvě táhla, konstrukce drží tak dlouho, dokud drží její nejslabší článek, jako u řetězu. Když konstrukce umožňuje, že po porušení jednoho článku se může zřítit, tak návrh není příliš robustní. Něco podobného se stalo u Trojské lávky, kdy se také zřítila během několika málo okamžiků," říká Kolísko.

Zbývá vám ještě 70 % článku

Co se dočtete dál

  • V placené části se dozvíte, co mohlo podle odborníků zapříčinit pád italského mostu a jakým způsobem funguje kontrola mostů v Česku.
První 2 měsíce předplatného za 40 Kč
  • První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Všechny články v audioverzi + playlist
Máte již předplatné?
Přihlásit se