Státní správa se posledních několik let potýká s problémy, jak dostat peníze ze sdíleného ubytování, poskytovaného především skrze internetovou stránku Airbnb. Spousta lidí, kteří přes tuto platformu pronajímají svůj dům, byt, či jen pokoj, totiž příjmy nedaní. Finanční správě se nedávno podařilo získat o těchto výdělcích data a rozjelo proti sdílenému ubytování zátah.

S tímto fenoménem se ale pojí také další problémy. Mnozí kritici si stěžují, že způsobuje vylidňování center měst či zvyšování nájmů. Londýn, Berlín i další světová velkoměsta se proti tomu brání stanovováním maximálního počtu dnů, po něž je možné byty na internetových stránkách nabízet. Sousedé si zase stěžují, že turisté dělají hluk nebo špatně třídí odpad.Podle Matěje Koutného, předsedy České asociace pronajímatelů a ubytovatelů v soukromí a šéfa společnosti Blahobyty, je současná regulace dostatečná. Když služby přes Airbnb dělají profesionálové, mají podle něj čas splnit všechny administrativní podmínky a také řešit případné stížnosti sousedů. Tyto služby nabízí i jeho firma.

Problém vidí spíše u drobných pronajímatelů, kteří si na Airbnb pouze příležitostně přivydělávají k zaměstnání. Ti pak podle Koutného často zákonné povinnosti neřeší a pohybují se v šedé zóně. "Padne na ně takové množství povinností a problémů, že chápu, že to radši ani nepřiznají. Ale upřímně – nepřiznávat příjmy z trhu, který je plně digitální a někdo jiný má přesnou evidenci mých příjmů, mi přijde velice hloupé," říká Koutný v rozhovoru pro HN.

Chcete číst dál?

Ještě na vás čeká 90 % článku. S předplatným HN můžete začít číst bez omezení a získáte plno dalších výhod!

Máte již předplatné? Přihlaste se.

Nebo si kupte jen tento článek za 19 Kč.

Nákup jednoho článku

Vyberte si způsob platby

Platba kartou
 Rychlá online platba

Zpracování osobních údajů a obchodní sdělení

Pokračováním v nákupu beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. »

Zaškrtnutím políčka přijdete o možnost získávat informace, které přímo souvisí s vámi objednaným produktem. Mezi tyto informace může patřit například: odkaz na stažení mobilní aplikace, aktivační kód pro přístup k audioverzi vybraného obsahu, informace o produktových novinkách a změnách, možnost vyjádřit se ke kvalitě našich produktů a další praktické informace a zajímavé nabídky.

KOUPIT ČLÁNEK
Čekejte Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Pozor Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.

Zadejte e-mailovou adresu

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste si článek mohli po přihlášení kdykoliv přečíst.

Zdá se, že už se známe

Pod vámi uvedenou e-mailovou adresou již evidujeme uživatelský účet. Přihlaste se.

Jste přihlášen jako

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě.