Libor Vítek praceje jako klinický biochemik a lékař ve Všeobecné fakultní nemocnici 1. lékařské fakulty Univerzity Karlovy. Zároveň působí jako výživový poradce pro přední české cyklisty a olympioniky. V rozhovoru pro HN hovořil například o tom, jaké přípravky pro zvýšení výkonu jsou používány v současné cyklistice, jak se změnila situace na poli dopingu ve srovnání s předchozími ročníky Tour de France i o tom, proč se v poslední době objevilo mezi sportovci tolik astmatiků.

Lze vyhrát Tour de France bez dopingu?

Je to složité, historie dává za pravdu, že v cyklistice se dopuje ve velkém. Hodně se to změnilo, po aféře s Lancem Armstrongem je pozitivních případů mnohem méně než v minulosti. Nelze vyloučit, že se stále dopuje, ale pravděpodobnost je podstatně menší.

Dá se to dokumentovat i tím, že nejrychlejší Tour de France byla v roce 2005, v době, kdy vyhrál Lance Armstrong. Tehdy byl rychlostní průměr 41,7 kilometru v hodině, výsledky Tour posléze anulovali. Od té doby se průměrná rychlost snížila. To, že cyklisté nemají výkonnost, jakou měli v roce 2005, je nepřímý doklad, že podpůrných prostředků se využívá méně.

Přesto, nesahají dnes k jiným způsobům dopingu?

Kdyby dopovali jiným způsobem, budou na podobné úrovni. Je klidně možné, že dopují jiným způsobem, jsou velmi moderní přístupy, techniky, ale jsou na ně i detekční metody, které nebyly. Přesto si myslím, že cyklistika je čistější, než byla.

Chcete číst dál?

Ještě na vás čeká 90 % článku. S předplatným HN můžete začít číst bez omezení a získáte plno dalších výhod!

Máte již předplatné? Přihlaste se.

Nebo si kupte jen tento článek za 19 Kč.

Nákup jednoho článku

Vyberte si způsob platby

Platba kartou
 Rychlá online platba

Zpracování osobních údajů a obchodní sdělení

Pokračováním v nákupu beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. »

Zaškrtnutím políčka přijdete o možnost získávat informace, které přímo souvisí s vámi objednaným produktem. Mezi tyto informace může patřit například: odkaz na stažení mobilní aplikace, aktivační kód pro přístup k audioverzi vybraného obsahu, informace o produktových novinkách a změnách, možnost vyjádřit se ke kvalitě našich produktů a další praktické informace a zajímavé nabídky.

KOUPIT ČLÁNEK
Čekejte Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Pozor Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.

Zadejte e-mailovou adresu

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste si článek mohli po přihlášení kdykoliv přečíst.

Zdá se, že už se známe

Pod vámi uvedenou e-mailovou adresou již evidujeme uživatelský účet. Přihlaste se.

Jste přihlášen jako

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě.