Nemocnice České Budějovice podle platformy Rekonstrukce státu zadala za deset měsíců veřejné zakázky v hodnotě 200 milionů korun jediné firmě bez soutěží.

Upozornit na každou z téměř 700 zakázek Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) je nákladné, proto aktivisté ve čtvrtek raději před sídlem úřadu v Brně uspořádali happening.

Podnět ke každé jednotlivé zakázce by pisatele stál 10 000 korun. Celkově by si tak poplatky vyžádaly skoro sedm milionů korun.

Rekonstrukce státu doufá, že po čtvrtečním happeningu se úřad na českobudějovickou nemocnici a obecně na zdravotnické zakázky více zaměří z vlastní iniciativy, řekla mluvčí platformy Tereza Krištofová.

"Místo konání dnešního ranního happeningu Rekonstrukce státu mělo být zvoleno jinde než před budovou ÚOHS. Poplatek za podání podnětu je stanoven zákonem o zadávání veřejných zakázek a Úřad respektuje zákonná ustanovení. Protestovat proti poplatku za podání podnětu před Úřadem je zbytečné i z toho důvodu, že Úřad není nadán legislativní pravomocí měnit příslušný zákon. ÚOHS nebude nikdy postupovat v rozporu s přijatými zákony České republiky," uvedl předseda antimonopolního úřadu Petr Rafaj.

Českobudějovická nemocnice tvrzení platformy Rekonstrukce státu odmítá. "Není pravda, že českobudějovická nemocnice používá jedinou společnost pro plynulé dodávání zdravotnického materiálu a léčivých přípravků. Dodávky realizuje prostřednictvím celé řady dalších distributorů působících na trhu v České republice," stojí v tiskovém prohlášení nemocnice.

Účastníci happeningu měli na sobě zdravotnické oděvy, jedna z aktivistek se přestrojila za slepou spravedlnost s váhami v ruce. Kolemjdoucí, stejně jako zaměstnance úřadu přicházející do práce, prosili účastníci happeningu o příspěvek na poplatky. Nedaleko úřadu zaparkovali také dodávku polepenou svými poznatky a argumenty.

Českobudějovická nemocnice podle Rekonstrukce státu zřejmě využívá výjimku v zákoně o zadávání veřejných zakázek. "Výjimka se vztahuje na nákupy komodit, jejichž cena kolísá. Z našeho pohledu však do této výjimky nespadají pravidelné nákupy léků a zdravotnického materiálu. Potvrzuje to i dřívější rozhodnutí ÚOHS," řekl Marek Zelenka z protikorupčního spolku Oživení.

Poplatek za podání podnětu pokládají aktivisté za problematický, obrátili se kvůli tomu na Ústavní soud. "Přijde nám absurdní, aby občané platili kontrolním institucím státu za to, že chtějí upozornit na možnou nehospodárnost některé ze státních institucí," doplnil Zelenka.

Pokud úředníci dostanou informace třeba dopisem, avšak neobdrží poplatek, tak podle Zelenky zpravidla nic neudělají.

Podle Rekonstrukce státu slíbil ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO) minulý týden na protikorupční radě vlády, že se tématu zneužívání výjimky na nákupy léků bude věnovat.

Související