Už rok vede odbor azylové a migrační politiky nová ředitelka Pavla Novotná. Ta nastoupila po dlouholetém úředníkovi a architektovi tuzemské migrační politiky Tomáši Haišmanovi. Nyní už země nečelí migrační krizi jako v roce 2015, ale firmy naléhají stále více na stát, aby uvolnil stavidla a zmírnil pravidla pro možné zaměstnance ze zahraničí.

"Zaměstnavatelé sice chtějí pracovní sílu, ale je nutné si uvědomit, že přijdou lidé," říká Novotná v rozhovoru pro HN s tím, že není možné se o příchozí nepostarat. Zájem cizinců pracovat v Česku prudce roste. Před pár lety jich podle Novotné přicházelo kolem 15 tisíc ročně, dnes už je to 40 tisíc.

Bývalý ministr vnitra Lubomír Metnar (za ANO) už řekl, že skončila migrační krize. Mělo by se o tématu mluvit tak jako v roce 2015?

Dostali jsme se dávno na čísla před migrační krizí, a to jak u Evropy, tak České republiky. 

Takže migrační krize, jak jsme ji znali v posledních letech, skončila?

Ano, v tom meziročním porovnání jsou čísla o 95 procent nižší než v roce 2015. Jsme zhruba na počtech z roku 2012. 

Jaká čísla jsou v České republice?

V roce 2015 jsme evidovali nějakých tři a půl tisíce tranzitních nelegálních migrantů, dnes je to zhruba 130. 

Čím si vysvětlujete tak radikální pokles?

K těm velkým počtům v roce 2015 vedla kombinace mnoha faktorů. Balkánská trasa se nám oživovala pár let před vypuknutím krize a vznikaly pašerácké skupiny, které využívaly bezvízový styk balkánských států s EU. Řada lidí z Balkánu se netajila tím, že chtějí zneužívat azylový systém v Evropě, a přiznávala i, že tak chtějí činit z důvodu sociálních dávek. Do toho Řecko nemělo žádný azylový systém a nebylo připraveno na jakýkoliv přísun lidí. 

V roce 2015 se ale mluvilo především o Syřanech, ne o lidech z Balkánu…

Přišla do toho situace v Sýrii, kde konflikt trvá déle, než se předpokládalo. A další faktor byl, že se snížily finanční příspěvky na zajištění uprchlických táborů v Turecku. To je řada věcí, které měly za následek nabývání balkánské trasy, která má na krizi asi největší podíl.

Když tedy politici říkají, že je EU proti migraci bezradná, tak čísla tomu neodpovídají. Je to zásluha společenství států v Evropě, či národních států?

Je to jednoznačně kombinace. Samozřejmě měl efekt i ten slavný maďarský plot. Mělo efekt, že jsou naše jednotky i na makedonsko-řecké hranici. Ty jednotky jsou ale financovány z evropských zdrojů. Část peněz na tureckou dohodu bylo dáno z EU, další část od národních států. 

Kolika migrantům by v současné době dokázala Česká republika pomoci? Detenční zařízení má volných 620 míst.

Uvědomte si, že jsou to zařízení různého typu. Třeba na letišti máme několik desítek míst, ale tam je nemůžete nechat či nemůžete použít detence pro žadatele o azyl. Přijímací a pobytová střediska pro žadatele o azyl jsou poměrně hodně naplněná. Z těch typů zařízení asi nejvíce. 

Článek pro předplatitele
Ještě na vás čeká 70 % článku. Pokračovat ve čtení můžete jako náš předplatitel.

Vedle přístupu k veškerému on-line obsahu HN můžete mít:

  • Mobilní aplikaci HN
  • Web bez reklam
  • Odemykání obsahu pro přátele
  • On-line archiv od roku 1995
  • a mnoho dalšího...

Máte již předplatné? Přihlaste se.

Přihlásit se

Zajímá vás jen tento článek? Dočtěte si ho za 19 Kč.

Nákup jednoho článku

Vyberte si způsob platby

Platba kartou
 Rychlá online platba

Zpracování osobních údajů a obchodní sdělení

Pokračováním v nákupu beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. »

Zaškrtnutím políčka přijdete o možnost získávat informace, které přímo souvisí s vámi objednaným produktem. Mezi tyto informace může patřit například: odkaz na stažení mobilní aplikace, aktivační kód pro přístup k audioverzi vybraného obsahu, informace o produktových novinkách a změnách, možnost vyjádřit se ke kvalitě našich produktů a další praktické informace a zajímavé nabídky.

KOUPIT ČLÁNEK
Čekejte Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Pozor Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.

Zadejte e-mailovou adresu

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste si článek mohli po přihlášení kdykoliv přečíst.

Zdá se, že už se známe

Pod vámi uvedenou e-mailovou adresou již evidujeme uživatelský účet. Přihlaste se.

Jste přihlášen jako

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě.