Čerstvě zastřelený tygr, preparovaná tygří kůže pohozená mezi dřevěnými prkny, kosti a varna na vyrábění tygřího bujónu nebo vypnutý mrazák plný tlejícího masa z chráněných šelem. Celníci a policisté společně s Českou inspekcí životního prostředí popsali, jak vypadal zásah, po kterém obvinili tři lidi z neoprávněného nakládání s chráněnými zvířaty. Domovní prohlídky i razie v chovu tygrů probíhaly v pondělí v Bášti, v pražské tržnici SAPA, v Žatci, na Karlštejně a na Doksku.

"Nejúspěšnější jsme byli na Doksku, kde jsme mimo jiné zajistili mrtvé tělo čerstvě zastřeleného tygra a větší množství kůží velkých kočkovitých šelem," řekl šéf generálního ředitelství cel Milan Poulíček. Podle celníků mají na svědomí členové organizované skupiny zabití tří tygrů, z nichž získávali kůže, drápy, zuby nebo zmíněné bujóny, které se poté prodávaly a mířily hlavně na trhy v jihovýchodní Asii.

"Zde vidíte mrtvého tygra, který byl zastřelený do oka a do krku, aby se nepoškodila jeho kůže určená k pozdějšímu prodeji," popsal Robert Šlachta, který měl za celníky akci na starosti. Zásah, který proběhl v pondělí, připravovali víc než rok.

"Je to první případ v Evropě, který je zadokumentovaný od dodání tygra až po stánkový prodej dokládající, že se tato medicína prodává. Máme teď hodně kontaktů ze zahraničí, kolegové odjíždějí do Vídně ke vzájemné výměně informací," dodal Šlachta.

Ze sledované organizované skupiny nakonec vykrystalizovali tři obvinění. "Zadrženými osobami jsou muži ve věku 35, 56 a 67 let s trvalými bydlišti v Praze, na Českolipsku a Žatecku," popsali celníci s tím, že jména lidí nemohou uvádět.

Nejstarším z nich je podle informací HN Ludvík Berousek provozující zoopark v Bášti, kde se zasahovalo. Tam chová desítky šelem. "Dodával mrtvé tygry osobě, která jej zpracovávala. Máme zjištění tří případů, kdy tygra dodal. Budeme zjišťovat, kde bylo zvíře usmrceno a jak. Navíc ho viníme z toho, že vyvezl minimálně jednoho tygra do země EU bez povolení," uvedl Šlachta.

Dalším obviněným je muž, který měl na starosti preparování zvířat a jejich vyvařování na bujón, který je pro své blahodárné účinky cenění v asijské medicíně. "Ke zpracování docházelo přímo v jeho bydlišti,zpracovával tepelně kosti, z nichž se vyrábějí tygří extrakty, špatné maso dával slepicím a dobré prodával určité skupině lidí k jídlu," řekl Šlachta. V minulosti byl stíhaný za pytláctví a nedovolené ozbrojování. Pracoval jako preparátor zvěře, má ale pozastavenou činnost. Právě u něj se našel i čerstvě zabitý tygr.

Jako třetí je obviněný a zadržený šestapadesátiletý občan Vietnamu s trvalým pobytem na území Česka. Podle celníků a policistů měl dvě identity a na starosti měl byznys s vyrobenými produkty. Ty pak směřovaly jak do zemí Evropské unie, tak hlavně do Vietnamu. Zvýšeného výskytu tygřích drápů nebo bujónů si při svých kontrolách začali celníci a inspektoři životního prostředí všímat hlavně poslední dva roky.

"V posledních letech jsme při pravidelné činnosti začali zjišťovat, že se nám statisticky zvyšuje počet nelegálních vývozů tygrů a části tohoto kriticky ohroženého zvířete, stejně jako dalších kočkovitých šelem. To nutilo k zamyšlení, proč to tak je. Odpověď spočívá částečně v tom, že v Česku žije poměrně výrazná asijská komunita a že v jihovýchodní Asii je výrazná poptávka po produktech tygra a jiných kočkovitých šelem," řekl šéf České inspekce životního prostředí Erik Geuss. Poukázal na to, že byznys s tygřími produkty vynáší – například kilo tygřích kostí přijde na 2000 amerických dolarů.

"Cena mrtvého tygra je od 100 do 150 tisíc korun, kůže se prodává za 50 až 100 tisíc korun, jeden dráp stojí 2500 korun, jeden gram masoxu, tedy vyvařeného tygřího masa, se na černém trhu prodává za 1500 Kč," řekl Šlachta.

Celníci a polististé prý tímto případem nekončí. "Budeme ve střehu a dál získávat informace, protože nelze očekávat, že by to byl jediný případ. Poptávka je hodně velká, tradiční medicína táhne," předeslal Šlachta. Policisté teď budou například zjišťovat, jak se tygři do chovu dostali a jak probíhal obchod s nimi. "K dispozici máme zatím předběné výsledky soudní pitvy těla tygra, které svědčí o tom, že byl v neděli zastřelen," dodali.

Soud v České Lípě ve středu poslal v souvislosti s tímto případem do vazby jednoho muže. Novinářům to po jednání soudu potvrdil jeho obhájce Libor Čech. Na žádost svého klienta se k případu více nevyjadřoval. O vazbě rozhodne soud i u dalších dvou obviněných.


Oprava (19. 7. 2018) Původně jsme omylem uvedli, že se tygr našel u Berouska, ve skutečnosti se našel u preparátora. Za nepřesnost se omlouváme.