Ministr vnitra, ministr zahraničí, vicepremiér a ještě šéf ČSSD, to vše je teď Jan Hamáček. Během léta by měl zvládnout řídit dva důležité resorty najednou a ještě uklidnit situaci ve své straně, která si není jistá, jestli si chce nebo nechce stát za tím, že by měl být Miroslav Poche jmenovaný ministrem zahraničí.

Podle Hamáčka je možné všechny funkce najednou zvládnout. "Požádal jsem náměstky, kteří jsou v čele jednotlivých sekcí na obou resortech, aby mi předložili výhled práce na následující dva až tři měsíce, jak na ministerstvu vnitra, tak na ministerstvu zahraničí," uvedl Hamáček s tím, že dají pak společně dohromady priority, kterých se bude muset chopit ministr, a záležitosti, které budou obstarávat náměstci.

Koordinace programu dvou náročných ministerstev ale nejspíš není tak jednoduchá, jak očekával. Jednotlivým ministerstvům zabralo několik dní, než jeho program skloubila. Podle Hamáčkova diáře na nejbližší dny, který mají HN k dispozici, musí ministr denně mezi jednotlivými funkcemi přepínat. Například ve středu 4. července navštívil Policejní prezidium, Generální ředitelství Hasičského záchranného sboru a zároveň se připravoval na summit NATO a řešil další zahraničněpolitickou agendu. Jindy má zase v jeden den setkání s ministrem vnitra Jižní Koreje a záhy s ministryní zahraničí Panamy. Do toho navíc schůzky s členy ČSSD.

Hamáček se hájí tím, že v mnoha záležitostech se agenda obou ministerstev prolíná. "Například pokud se bavíme o migraci, tak to je věc, kterou řeší jak ministerstvo zahraničí, tak vnitra… Takže to v některých aspektech může být pro Českou republiku i výhodné," uvedl Hamáček po jmenování vlády.

Zaměstnanec ministerstva zahraničí, který si nepřál být jmenován, ale o Hamáčkově tvrzení pochybuje. "Tu synergii moc nevidím. Diplomatický přístup je opravdu velmi odlišný od často tvrdého postoje vnitra." Podobně to vidí i ředitel Výzkumného centra Asociace pro mezinárodní otázky Vít Dostál: "To není synergie, ale konflikt."

Článek pro předplatitele
Ještě na vás čeká 60 % článku. Pokračovat ve čtení můžete jako náš předplatitel.

Vedle přístupu k veškerému on-line obsahu HN můžete mít:

  • Mobilní aplikaci HN
  • Web bez reklam
  • Odemykání obsahu pro přátele
  • On-line archiv od roku 1995
  • a mnoho dalšího...

Máte již předplatné? Přihlaste se.

Přihlásit se

Zajímá vás jen tento článek? Dočtěte si ho za 19 Kč.

Nákup jednoho článku

Vyberte si způsob platby

Platba kartou
 Rychlá online platba

Zpracování osobních údajů a obchodní sdělení

Pokračováním v nákupu beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. »

Zaškrtnutím políčka přijdete o možnost získávat informace, které přímo souvisí s vámi objednaným produktem. Mezi tyto informace může patřit například: odkaz na stažení mobilní aplikace, aktivační kód pro přístup k audioverzi vybraného obsahu, informace o produktových novinkách a změnách, možnost vyjádřit se ke kvalitě našich produktů a další praktické informace a zajímavé nabídky.

KOUPIT ČLÁNEK
Čekejte Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Pozor Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.

Zadejte e-mailovou adresu

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste si článek mohli po přihlášení kdykoliv přečíst.

Zdá se, že už se známe

Pod vámi uvedenou e-mailovou adresou již evidujeme uživatelský účet. Přihlaste se.

Jste přihlášen jako

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě.