Prezident Miloš Zeman jmenoval ministrem spravedlnosti Jana Kněžínka, právníka a dosavadního místopředsedu Legislativní rady vlády. Pověřil ho řízením úřadu. Sdělil to prezidentův mluvčí Jiří Ovčáček. Zeman tak vyhověl návrhu premiéra Andreje Babiše (ANO). Kněžínek vystřídal Taťánu Malou (ANO), která v pondělí podala rezignaci kvůli podezření z plagiátorství ve svých diplomových pracích. Zeman ji z pozice ministryně odvolal v úterý odpoledne. Malá svou rezignaci oznámila v pondělí po 13 dnech ve funkci.

Jan Kněžínek

Narodil se 8. května 1979 v Jihlavě, vystudoval Právnickou fakultu univerzity Karlovy, na které v roce 2004 složil státní rigorózní zkoušku (obor ústavní právo).

V letech 2003 až 2007 pracoval na ministerstvu dopravy, od roku 2007 působí na Úřadu vlády ČR, kde vystřídal řadu funkcí především v sekci Legislativní rady vlády; v letech 2012 a 2013 byl náměstkem ministra a předsedy Legislativní rady vlády, v roce 2015 byl krátce náměstkem ministra pro lidská práva, rovné příležitosti a legislativu Jiřího Dienstbiera (ČSSD). 

"Doufám, že bude mít vše v pořádku a nebude žádná kampaň," uvedl ke Kněžínkově jmenování Babiš s odkazem na rezignaci Malé, která v pondělí funkci složila kvůli pochybnostem o originalitě svých diplomových prací. Na dotaz, zda Kněžínek bude ministrem "natrvalo", nebo pouze dočasně, uvedl, že to se uvidí.

Po svém jmenování Kněžínek prohlásil, že se svou účastí ve vládě s trestně stíhaným premiérem nemá problém. "Kdyby mi to vadilo, tak tady bezesporu nebudu stát. Já v tomto případě spoléhám na orgány činné v trestním řízení, na nezávislé státní zastupitelství, na nezávislé soudy. Nechme to rozhodnutí na nich," odpověděl nový ministr.

Možnost vést ministerstvo spravedlnosti mu Babiš nabídl v noci před jmenováním. "Doba, kterou jsem měl na rozmyšlení, byla tedy relativně krátká, ale právě proto, že se ve státní správě pohybuji už řadu let - v podstatě jsem byl náměstkem předtím ministra spravedlnosti, nyní ministryně spravedlnosti - tak jsem měl to rozhodování do jisté míry snazší, byť to nebylo rozhodování jednoduché," řekl Kněžínek.

Devětatřicetiletý Kněžínek pracuje na Úřadu vlády a je znalcem ústavního práva. Před třemi lety ho vláda Bohuslava Sobotky (ČSSD) jmenovala takzvaným prošetřovatelem, který měl vyšetřovat protiprávní jednání členů vlády nebo dalších vysoce postavených činitelů.

V této funkci řešil například případ náměstka ministra financí Tomáše Vyhnánka, který v lednu 2016 nařídil úřednici ministerstva, aby v Bruselu zjišťovala informace od Evropského úřadu proti podvodům (OLAF) k vyšetřování Babišovy dotační kauzy Čapí hnízdo. Kněžínek rozhodl, že Vyhnánek ani Babiš zákon neporušili. Ministerstvo financí později podle Neovlivní.cz zahájilo kárné řízení se zmíněnou úřednicí i Vyhnánkem a také se dvěma dalšími úředníky.

Mluvčí prezidenta Jiří Ovčáček na Twitteru potvrdil, že Miloš Zeman jmenuje Jana Kněžínka ministrem spravedlnosti v 16:30.

Babiš v pondělí po rezignaci Malé novinářům řekl, že Zemana požádá, aby ho dočasně pověřil řízením ministerstva spravedlnosti místo Malé. Mimo jiné kvůli svému stíhání v kauze Čapího hnízda se však stal terčem kritiky. V úterý od záměru ustoupil. Uvedl, že v pondělí šlo o spontánní reakci, a změnu názoru vysvětlil tím, že nechce dál čelit kampani. "Abych nemusel poslouchat blbé kecy od opozice a twitterové bubliny," konstatoval.

Malá v pondělí po 13 dnech ve funkci oznámila, že ve vládě končí. V posledních dnech čelila obvinění z plagiátorství ve svých diplomových pracích. Kritiku označila Malá za mediální kampaň a trvá na tom, že nepochybila. Ještě v pondělí odpoledne se na tiskové konferenci hájila, jen několik hodin poté během schůze vedení nejsilnějšího vládního hnutí řekla novinářům, že rezignuje, aby nepoškozovala novou vládu ani ANO.

Babiš v úterý novinářům řekl, že po tiskové konferenci ministryně bylo jasné, že kampaň pojede dál. "Je to tvrzení proti tvrzení, paní Malá řekla, že má čisté svědomí. Já to nechci řešit, je to za námi. Paní Malá se zachovala statečně, bylo to pro ni těžké, ale po té tiskové konferenci bylo jasné, že není zájem slyšet její argumenty," uvedl premiér.

 
Kněžínek pracuje na Úřadu vlády dlouhodobě. V roce 2015 byl krátce náměstkem ministra pro lidská práva, rovné příležitosti a legislativu Jiřího Dienstbiera. Ten jej označuje za skvělého právníka a úředníka do morku kostí v dobrém slova smyslu.

"Nepochybně má kvalifikaci pro tu funkci, kterou bude vykonávat. Jenom jak jsem říkal je založením spíše úředník, než politik, takže je otázka, jak bude fungovat v politické funkci. Ale kvalifikace je nezpochybnitelná," říká Dienstbier. Politická funkce však podle něj vyžaduje i jinou zručnost, než tu odbornou v právní oblasti.