Kauza Davida Ratha už se táhne více než šest let. Za tu dobu na sebe stihla nabalit celou řadu dalších sporů. Například k penězům nalezeným v Rathově domě se přihlásil Rathův otec, jenž ale v roce 2014 zemřel. Do celé kauzy se tak přidal boj o otcovo dědictví. O tomto a dalších sporech se dočtete níže.

Manipulace zakázek Středočeského kraje a nemocnic

Protikorupční policie 8. října 2013 oznámila, že otevřela druhou část kauzy Rath. V ní z manipulace zakázek Středočeského kraje a krajských nemocnic či záchranky obvinila osm firem a devět lidí. Obvinění podle ní požadovali ze zmanipulovaných zakázek úplatky za nejméně 66 milionů korun, převzali 3,4 milionu. Státní zástupce podal obžalobu v červenci 2016. Hlavní z obviněných firem je Metrostav, stíhaní jsou i její manažeři, mezi obviněnými je také ředitel středočeské záchranky.

Krajský soud v Praze kauzu v lednu 2017 v reakci na usnesení vrchního soudu, které zpochybnilo odposlechy, vrátil žalobcům k došetření. Policie před dvěma měsíci podala návrh na novou obžalobu, státní zástupce jej studuje.

Náhrady za poslanecký mandát

Další soud se týká peněz Davida Ratha za jeho poslanecký mandát. Kancelář sněmovny totiž rozhodla o tom, že Rathovi nenáleží za dobu strávenou ve vazbě poslanecké náhrady, a přestala mu je vyplácet. S logickým odůvodněním – ošatné, cestovné či náhrady na bydlení tam nemůže využít. Rath se ale obrátil na soud a ten konstatoval, že mu je má sněmovna vyplatit i s úroky. Zákon totiž nepamatuje na situaci, kdy by se zákonodárce ocitl ve vazbě, a na náhrady je automatický nárok.

Soud s advokátem, kterého Rath "vypekl"

Soud – tentokrát na ochranu osobnosti – začal projednávat 30. listopadu 2016 další případ související s kauzou Rath a kupodivu i deníkem Aktuálně.cz. Pro něj v prosinci 2015 advokát Michal Pacovský poprvé popsal, jak jej Rath "vypekl", když chtěl, aby jej zastupoval. Rath Pacovského kvůli tomu zažaloval a chtěl omluvu a sto tisíc odškodného. Rath uspěl částečně, když soud uznal, že částí svých slov, kdy Pacovský řekl, že to "Rathovi i jeho právníkům sežral i s navijákem" a jeho plná moc "mohla být podvodně založena do spisu" se jej skutečně mohlo dotknout. Podle soudu ale stačí písemná omluva a majetkové zadostiučinění by už bylo příliš. Verdikt ještě není pravomocný.

Miliony u Ratha a dědictví po otci

K milionům nalezeným u Davida Ratha se přihlásil jeho otec Ratmír. Nejsou to prý úplatky, ale sám si je tam prý uložil jako úspory z dob, kdy pracoval jako lékař ve Spojených arabských emirátech. I spor o tyto peníze rozjel další vedlejší příběh. Ratmír Rath, který v říjnu 2014 zemřel, totiž krátce před smrtí sepsal závěť, v níž veškerý majetek včetně zmíněných osmi milionů odkazuje Davidu Rathovi. Davidův bratr Michal Rath ale závěť označil za neplatnou a nyní ji řeší dědický soud.

Odškodné za zmanipulovanou zakázku

U stejného soudu jako proces s Rathem běží i související spor, kdo jednu z údajně zmanipulovaných zakázek zaplatí. Společnost Hospimed chce po Kolínské nemocnici doplatek 66 milionů korun plus úroky za vybavení, které jí dodal. Nemocnice je odmítla zaplatit s odůvodněním, že zakázka byla zmanipulovaná a přišla kvůli tomu o evropskou dotaci. Ta měla u celé zakázky činit téměř sto milionů korun - 85 procent její ceny. Krajský soud v Praze dal nejdřív Hospimedu za pravdu s tím, že firma přístroje dodala a smlouvy se mají plnit. Jeho verdikt ale zrušil odvolací soud, a tak se případ nyní projednává znovu. Podle nemocnice byla zakázka předražená o 25 milionů korun, zřejmě i proto, aby bylo na úplatek.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist