Sociální demokracie by se měla začít bavit o tom, zda by místo svého europoslance Miroslava Pocheho nemohla navrhnout na ministra zahraničí nějakého jiného kandidáta. České televizi to řekl statutární místopředseda ČSSD Jiří Zimola.

Jako možného náhradníka za Pocheho, ke kterému mají kategorické výhrady prezident Miloš Zeman i komunisté, zmínil předchozího šéfa diplomacie, bývalého místopředsedu ČSSD Lubomíra Zaorálka. Ten ale řekl, že nabídku stát se opět ministrem zahraničí nedostal a že by o ní ani neuvažoval.

Premiér Andrej Babiš (ANO) o víkendu kvůli výhradám Zemana a komunistů, kteří by měli jeho kabinetu pomoci v hlasování o důvěře, oznámil, že Pocheho prezidentovi na jmenování nenavrhne. Sociální demokraté na jeho jménu trvají. Poche plánuje, že v závěru týdne půjde představit Zemanovi své plány ve funkci ministra, ačkoliv ho Zeman chce vyzvat, aby o post neusiloval.

Zimola ČT řekl, že sociální demokracie má řadu kvalitních a erudovaných odborníků na všechna ministerstva. "To platí i v případě ministerstva zahraničí. Platí, že bychom se měli bavit o tom, jestli není možné navrhnout jiné jméno, například si troufám říct jméno Lubomíra Zaorálka," uvedl. Zaorálek, který byl šéfem diplomacie v předchozí vládě Bohuslava Sobotky (ČSSD), podle něj ve funkci prokázal potřebnou erudici.

Statutární zástupce šéfa ČSSD Hamáčka už svůj postoj, který se zatím liší od oficiálního postoje strany, v posledních dnech naznačoval na sociálních sítích. "Jméno Lubomíra Zaorálka jsem uvedl jako příklad. Je to jen potvrzení toho, co tu už od začátku říkám. ČSSD ze svých řad může na každý vládní post nabídnout několik možných adeptů. Počkejme si na páteční jednání možných ministerských kandidátů a pana prezidenta," napsal Zimola na Facebooku.

Za Pochem ale stojí většina krajských organizací, podle jejích předsedů má ČSSD na jeho nominaci trvat. "Tady už nejde jen o Pocheho, tady jde o princip," řekl například šéf tachovské okresní organizace ČSSD Václav Votava. Pokud mezi ČSSD a ANO byla dohoda o tom, že si nebudou vzájemně kádrovat kandidáty, neměl by Babiš ČSSD do výběru budoucích ministrů nijak mluvit, uvedl.

Spor by v úterý večer měli řešit předseda sociálních demokratů Jan Hamáček s premiérem Andrejem Babišem (ANO), setkat se mají i s komunisty.