Sedm firem se v úterý dobrovolně zavázalo, že omezí používání jednorázových plastů a zákazníkům místo nich nabídne alternativy šetrnější k životnímu prostředí. Vyzvalo je k tomu ministerstvo životního prostředí (MŽP) v kampani #dostbyloplastu. Plastové nádobí omezí firmy CrossCafe, Bageterie Boulevard, Ugo, Benzina, České dráhy, Leo Express a Dudes and Barbies.

Společnosti budou místo plastových kelímků více užívat porcelán, nahradí plastové příbory nerezovými, případně omezí separátní balení přísad. "Benzina, ač se to nezdá, je jedním z největších prodejců kávy v ČR," řekl náměstek MŽP Vladislav Smrž. Nyní si její zákazníci budou moci nechat připravit kávu do vlastních hrnků.

 | Předplatné HN+ je zcela bez reklam.
 | Předplatné HN+ je zcela bez reklam.

"V souvislosti s plasty začínáme blbnout na kvadrát. Připadá nám, že miliony plastových talířů, kelímků, které si koupíme a o několik metrů dál je vyhodíme, jsou součástí pokroku nebo kvality našeho života," řekl ministr v demisi Richard Brabec (ANO). Nejdůležitější pro omezení plastů je podle něj "změna v hlavě, chování firem a chování spotřebitelů". Lidé by neměli považovat za normální, když dostanou kávu do plastových kelímků, plastová brčka či míchátka, dodal.

Kampaň je podle ministra v souladu s nejnovějším krokem Evropské komise, která nedávno zveřejnila návrh směrnice omezující jednorázové plasty. Směrnice zatím není závazná, bude se ještě zhruba rok projednávat.

K omezení plastů vyzvalo MŽP firmy už před několika měsíci, od března s nimi jednalo. "Dnes máme rozjednány další desítky firem," řekl Brabec. Podle Smrže se v budoucnu do kampaně zapojí i některé obce.

Na konci roku chce MŽP vyhodnotit, o kolik se díky dobrovolným dohodám snížila spotřeba jednorázových plastů. Podobné dohody fungují i v dalších státech EU, například v Portugalsku a Finsku.

Ročně se ve světě vyprodukuje přes 300 milionů tun plastů, velká část jich končí v oceánech. Vědci odhadují, že pokud bude znečištění pokračovat stejným tempem, bude v roce 2050 v oceánech více plastů než ryb. V Česku se ročně vyrobí kolem 20 tisíc tun plastového nádobí ročně, celkem se tu vyprodukuje 240 tisíc tun obalových plastů za rok.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist