Česko minulý týden navštívil eurokomisař pro výzkum, vědu a inovace Carlos Moedas. Přijel na pozvání ministra školství Roberta Plagy, zajímalo ho hlavně laserové centrum ELI Beamlines v Dolních Břežanech. Jednal i s premiérem Andrejem Babišem. O tom, co může česká věda nabídnout Evropě a naopak, poskytl HN rozhovor.
Co vás sem přivedlo, co vaše návštěva Česka znamená?
Jednak jsem chtěl v Česku představit nový dotační program s názvem Horizon Europe. Jeho návrh jsme právě předložili parlamentu, je to největší program na vědu, který kdy byl, navrhujeme rozpočet 100 miliard eur. Což je politický signál, že jsou pro Evropu inovace a věda mimořádně důležité. Je to jediná cesta, jak do budoucna vytvořit pracovní místa. Přijel jsem také proto, abych navštívil velmi důležité místo pro Evropu, laserové centrum ELI v Břežanech.
V Evropě dnes vzniká velmi málo nových průmyslových odvětví. Od lidí často slýchám: musíme vytvořit nový Google nebo nový Facebook, kdy to bude? Odpovídám, že budoucnost není o nových Googlech nebo Faceboocích, ale bude o základní vědě, která mění naše životy. A high-power laser je přesně tento typ průmyslu.
Jak to myslíte?
Výzkum s lasery v ELI bude postupně získávat vedení na světové úrovni v oblasti léčby rakoviny, Alzheimerovy choroby nebo třeba nemocí kůže. Podívejte se už jen na to, že mnoho amerických laserových firem přemísťuje své těžiště do Evropy kvůli místům, jako je právě ELI. Vytváří se nové odvětví, kde může být Evropa lídrem. Není to důležité jen pro Česko, kde centrum leží. Češi si to možná neuvědomují, ale měli by vědět, jak skvělé vybavení a zázemí tady mají. Z návštěvy Česka si také nesu pozitivní energii ze setkání s mladými lidmi, kteří nechtějí prostě jen pracovat, ale přejí si změnit svět a přinést něco nového.
Proč podle vás nepatří budoucnost velkým firmám, jako je Facebook nebo Amazon? Vždyť tomu teď všechno nasvědčuje.
Byla tady vlna Microsoftu a vytvoření internetu, pak přišla vlna Facebooku a Googlu. Myslím, že další vlna bude opět jiná. Bude to vlna umělé inteligence, blockchain systémů, laserů.
Namísto toho, abychom se ptali na to, jak vytvořit nový Google, měli bychom se ptát, co je to nový Google. Ten bude něco úplně nového. Při své návštěvě v Břežanech jsem řekl, že ELI může být nový Google, což je metafora pro to, jak silné tyto věci mohou být. Když jsem v USA v roce 1998 dokončil vysokou školu, dostal jsem nabídku práce od Googlu. Říkal jsem si, proč bych měl pracovat pro firmu, která řeší jen webové stránky? A nabídku jsem odmítl. Člověk nevidí do budoucna a ani tyto firmy, které jsou nyní "na koni", tam nebudou pořád. A my se musíme zaměřit právě na budoucnost.
Máme tady ale Čínu, která se rovněž snaží o vývoj. Daří se jí to zřejmě poměrně rychle a do jejího snažení příliš nevidíme. V USA se také daří inovovat rychle. Nepotřebujeme i v Evropě uvolnit regulace, abychom jim stačili?
Problém není o regulacích, ale o nejasnostech v regulacích nebo o množství regulací, které se liší země od země. Když jsem portugalský podnikatel a založím společnost v Portugalsku a pak přijedu do Česka, musím podstoupit stejné byrokratické kolečko v Česku, to je problém. Měl bych mít možnost založit něco, co bude přímo celoevropské. A to tady zatím není. Musíme tyto bariéry rozbít. Musíme odstranit tu roztříštěnost, kterou tady dnes máme. Obzvlášť pro malé země je to velmi důležité. Protože pokud máte firmu v malé zemi, váš trh je velmi malý. Bojuji za to, abychom rozbili tyto bariéry mezi zeměmi. Zároveň si myslím, že v digitálním světě máme náskok. Když se podíváte na regulaci dat, GDPR, je to něco, u čeho lidé před dvěma třemi lety říkali: Brusel zase dělá další regulaci...
Počkejte, v Česku to lidé říkají pořád…
Ale neměli by. Podívejte se na CNN nebo FoxNews. V jejich reportážích o Evropě vidíte ředitele amerických firem, kteří říkají, že tato pravidla chtějí také dodržovat. Protože to není o regulaci, ale o svobodě. O mně jako o pánovi nad vlastními daty. Mohu je dát vědcům pro výzkumné účely, ale pokud na nich Google vydělává, měli by mi platit, protože to jsou moje data. Je to otázka svobody, která je, myslím, Čechům velmi blízká. Kvůli své historii máte daleko větší cit a porozumění pro svobodu než lidé z jiných zemí. A svoboda je i o tom, že máte svobodu nad vlastněním svých dat. To je GDPR. Můžete tuto regulaci kritizovat a myslím, že některé chyby je ještě potřeba doladit, ale toto je skutečně poprvé, kdy vznikla regulace, která chrání naši individuální svobodu. To je nesmírně důležité pro budoucnost a pozitivní pro inovace.
Říkáte, že se snažíte bourat hranice a bariéry mezi státy, co konkrétně ale děláte? Pracujete třeba na tom, aby bylo možné založit firmu a fungovat s ní stejně ve všech zemích Evropy bez ohledu na jednotlivé místní regulace, jak jste naznačoval?
Snažíme se dělat několik věcí. Vytvořili jsme iniciativu, která se jmenuje Innovation deals. Přestavte si, že v Česku podnikáte a najednou narazíte v určité oblasti na mnoho regulací, které vám ohrožují obchod. Takže nám zavoláte, my posadíme k jednomu stolu evropské regulátory, národní regulátory, podnikatele, projdeme si regulace a řekneme si – je něco, co vám skutečně narušuje byznys? Co s tím můžeme dělat? Lidé, kteří přišli s touto myšlenkou, jsou z Nizozemska. Když to zkusili, zjistili, že dejme tomu v 70 procentech případů to nebyl problém regulace, ale interpretace regulace. V mnoha případech je překlad evropského práva do národního striktnější než to, co vyžadují evropské směrnice. Iniciativa Innovation deals to pomáhá vyřešit. Někdy si i podnikatelé – protože jejich vnímání Evropy je někdy komplikované, kvůli regulacím – vykládají zákony striktněji. Musíme takto skutečně pracovat, pracovat společně na nastavování regulací. Nemůžeme dál dělat regulace, které vytvářejí jen politici. A pokud regulace nefunguje, tak ji prostě zrušme. Teď například pracuji na projektu zvaném Inovační principy, kde chceme zřídit jakési uzávěrky regulací. Pokud dnes udělám nějakou regulaci, za pět let se k tomu musím vrátit a říct si: podívejte, tato technologie už neexistuje, takže regulaci zahoďte, už ji nepotřebujeme a může akorát dělat potíže jinde.
Co se dočtete dál
- Jak komisař pro výzkum, vědu a inovace vnímá úroveň české vědy.
- Jak by podle něj měly vypadat univerzity budoucnosti.
- První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Všechny články v audioverzi + playlist
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.