Podle několika zdrojů z ČSSD dopadne referendum o vstupu strany do vlády s Andrejem Babišem tak, jak si šéf sociální demokracie Jan Hamáček a jeho pravá ruka místopředseda Jiří Zimola přáli. Průběžné výsledky totiž ukazují, že vítězí ti, kdo chtějí s trestně stíhaným předsedou vlády a podporou komunistů vládnout.

Strana sčítá hlasy postupně už tři týdny. Prakticky každý den tedy přicházejí výsledky z regionů, kde členové jednotlivých místních organizací fyzicky hlasují. "Výsledek je nyní takový, že pro vládu je zhruba 59 procent členů a proti kabinetu s hnutím ANO je 41 procent sociálních demokratů, kteří k referendu přišli," uvedl jeden z vlivných členů strany s tím, že zájem o referendum je mezi jeho kolegy v ČSSD vysoký. Účast by podle něj měla překročit 50 procent. Referendum by tedy mělo být platné, protože strana jako spodní hranici stanovila pětadvacetiprocentní účast.

I v minulých dnech hovořili jiní zástupci strany o tom, že většina ČSSD podpoří kabinet s premiérem Babišem v čele. Výsledky se v různých dnech mění podle toho, jak přibývají oblasti, kde už akce proběhla. Například minulý týden se podle informací ze sociální demokracie a Babišova hnutí ANO pohybovaly mezi 55 a 58 procenty hlasů pro vládu. Šéf komunistů Vojtěch Filip tento týden médiím řekl, že pro vládu je 60 procent členů ČSSD. "Informace jsem získal od pana předsedy Hamáčka a ten říká, že to je 60 ku 40 ve prospěch dohody s ANO," řekl Filip.

Referendum skončí ve čtvrtek o půlnoci. Jeho výsledky chce Hamáček oznámit v pátek odpoledne.

ČSSD se na podmínkách vlády s Babišem už dohodla. Je hotové programové prohlášení a také návrh koaliční smlouvy. Podle ní by měl člen vlády, který bude prvoinstančně odsouzený, rezignovat. To se týká hlavně Andreje Babiše, kterého policie podezírá z padesátimilionového dotačního podvodu v kauze farmy Čapí hnízdo.

ANO sociálním demokratům slíbilo, že jim přenechá pět ministerských křesel. Resort vnitra má dostat Hamáček, zahraničí europoslanec Miroslav Poche, kultury poslanec a primátor Olomouce Antonín Staněk. Oblast práce a sociálních věcí má vést Petr Krčál a zemědělství Miroslav Toman. Z uchazečů o místa ministrů je v nejsložitější situaci Poche, prezident Miloš Zeman opakovaně prohlásil, že jeho jmenování nepodepíše.