Ministr vnitra v demisi Lubomír Metnar odvolal z funkce šéfa Zdravotnického zařízení Ministerstva vnitra (ZZMV). Redakci HN to ministr potvrdil s tím, že dosavadní ředitel Jan Louška manažersky selhal.

"Vedou mě k tomu závěry z detailní supervize, která zde byla provedena ještě minulým ministrem. Audit jsem vyhodnotil jako zásadní manažerské selhání," řekl HN ministr vnitra s tím, že pochybení se pohybují v řádech statisíců.

Louška byl odvolán v úterý dopoledne a od středy jeho místo dočasně přebere jeden z manažerů organizace. "Vedením jsem pověřil zkušeného pracovníka, než proběhne výběrové řízení. Nového ředitele ale bude už vybírat nový ministr," dodal Metnar s tím, že Loušku odvolal kvůli udělování odměn, které nebyly podle auditu věcně odůvodněné, nebo za špatně vedené účetnictví.

Ředitel Louška se k odvolání z funkce nechtěl vůbec vyjadřovat. "Promiňte, já vás neznám a nebudu k tomu poskytovat žádné informace," řekl ředitel. Odmítl potvrdit i to, zda byl odvolán. Informace o odvolání neměl ani jeho tiskový mluvčí.

Audit fungování ZZMV byl zpracován za rok 2017, nedávno Metnar nechal kontrolu rozšířit o rok 2016.

Vláda Andreje Babiše za poslední měsíce odvolala desítky ředitelů a dalších manažerů důležitých státních organizací. Metnar však odmítá kritiku, že by jako ministr v demisi neměl odvolávat ředitele podřízených organizací. Loušku prý odvolal sám už nyní proto, aby nedocházelo k údajným dalším pochybením.

"Jde o funkčnost. Pro ministerstvo jde o stěžejní úsek, který má přesah do bezpečnostních složek. A já potřebuji, aby byla tato organizace kvalitně řízená a nedocházelo v ní k takovýmto pochybením," dodal ministr.

Zdravotnické zařízení ministerstva vnitra poskytuje zdravotní služby příslušníkům bezpečnostních sborů a pracovníkům ministerstva vnitra, zajišťuje lázeňské pobyty nebo zdravotní péči cizincům v detenčních zařízeních. Jde o příspěvkovou organizaci, její rozpočet v roce 2016 činil 310 milionů korun.