Premiér Andrej Babiš (ANO) poprvé vypovídal ve čtvrtek na policii jako obviněný v dotační kauze Čapí hnízdo. Policie v týdnu vyslechla i další obviněné, Babišovu manželku Moniku a dceru Adrianu Bobekovou, píše Právo. Obhájce rodiny se k tomu nevyjádřil. Policie stíhá premiéra a šest lidí pro podezření z padesátimilionového dotačního podvodu. Za to Babišovi hrozí až deset let vězení.

K výslechu Babiše došlo pět měsíců poté, co Poslanecká sněmovna podruhé rozhodla o jeho vydání k trestnímu stíhání. Podle deníku Právo byl Babiš dříve v souvislosti s případem již podávat policii vysvětlení, v té době ale ještě nečelil obvinění. Vyšetřování vede kriminalista Pavel Nevtípil, kterého Babiš obviňuje z podjatosti.

Farmu Čapí hnízdo v roce 2006 začala budovat firma Imoba z holdingu Agrofert, který patřil Andreji Babišovi. O rok později byla v rámci koncernu Agrofert vytvořena společnost Farma Čapí hnízdo, tehdy ještě pod názvem ZZN AGRO Pelhřimov. Majitelé akcií byli od té doby anonymní. V roce 2008 získala firma dotaci od Evropské unie ve výši 50 milionů korun, která byla určena pro malé a střední podniky. Po několika letech, kdy dodržovala dotační podmínku, se společnost vrátila pod Agrofert. Farmu Čapí hnízdo nyní znovu vlastní společnost Imoba. 

Policie se případem začala zabývat na základě anonymního trestního oznámení v roce 2015. Firma Imoba má nyní jako nástupnická společnost původního příjemce dotace čas do 29. června, aby peníze vrátila. 

Policie kvůli případu původně stíhala 11 lidí, mezi nimi například také místopředsedu ANO Jaroslava Faltýnka. Ten společně s dalšími třemi muži uspěl se stížností proti stíhání. Obvinění čelí také bratr Moniky Babišové Martin Herodes, syn Babiše z prvního manželství Andrej Babiš mladší nebo bývalý předseda představenstva Farmy Čapí hnízdo a někdejší manažer Agrofertu Josef Nenadál. Ani jeden z nich podle všeho zatím u výslechu nebyl.