Pardubická hospodářská kriminálka oznámila odhalení rozsáhlých daňových a dotačních podvodů. Na případu pracovala s finančními úřady Pardubického kraje a Vysočiny. Obvinění čtyři lidé se podle vyšetřovatelů dopustili škody, způsobené státu a Evropské unii, 25 milionů korun.

Hlavou takzvaného karuselového řetězce byl podle policie majitel stáčecí linky na Chrudimsku, kde se plnily do lahví běžné chemikálie. "Firma požádala o dotaci na dvě nové stáčecí automatické linky a jeden stroj na vyfukování lahví," uvedl David Kakrda, zástupce vedoucího odboru hospodářské kriminality pardubického policejního ředitelství. 

Firma v roce 2014 uspěla s žádostí o dotaci ve výši 16,4 milionu korun. Ve skutečnosti však pomocí stavební firmy z Vysočiny a dalších spřátelených společností koupila jen jednu stáčecí linku, navíc několikanásobně předraženou. Před úřady pak vydávala starý automat na plnění lahví, který už několik let vlastnila, za druhý nově pořízený stroj, na který čerpala dotace. 
 
Zároveň majitel firmy podle policie fiktivně vyvezl své staré vybavení na Slovensko, čímž se jednak naoko zbavil "starých strojů", zároveň mohl uplatnit odpočet DPH, čímž škoda vzrostla na 25 milionů korun.
 | Předplatné HN+ je zcela bez reklam.
 | Předplatné HN+ je zcela bez reklam.
"Firma ale prodala zcela jiné stroje. Následná žádost o odpočet DPH byla impulsem k provedení daňové kontroly," řekl kriminalista Miloslav Kašpar s tím, že výsledkem revize bylo i zapojení hospodářské kriminálky do celého případu. Vyšetřovatelé odhalili, že si spřízněné firmy zapojené v podvodném řetězci mezi svými účty přelévaly desetimilionové částky, aby mohly před úřadem stvrdit zaplacení drahého vybavení a na základě toho žádat proplacení dotací. 
 
Finanční úřady na firmy vydaly zajišťovací příkazy a zabavily jim veškerý majetek. "Firma z Chrudimska byla velmi zadlužená, majitel však měl například šest luxusních vozů. Tři stihl prodat, ostatní jsme zajistili," potvrdila Iva Stejskalová, vedoucí oddělení nepřímých daní pardubického finančního úřadu. Čtyři trestně stíhaní muži ve věku 40 až 51 let jsou vyšetřování na svobodě, hrozí jim 5 až 10 let za daňový podvod a poškození zájmů Evropské unie.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist