Festival Divadelní svět Brno nejspíš nepřijde o milionovou dotaci od Jihomoravského kraje. Peníze ale nemůže použít na dvě kontroverzní hry režiséra Olivera Frljiče. Proti sobotní inscenaci Naše násilí a vaše násilí protestovali přímo na jevišti pravicoví radikálové z hnutí Slušní lidé. Brněnská policie podle jejího ředitele Martina Kotlana situaci nepodcenila. Po zásahu v divadle zjistila totožnost 26 lidí, případ brzy předá do přestupkového řízení.
Senátorka a bývalá ústavní soudkyně Eliška Wagnerová (SZ) podala kvůli jednání radikálů, kteří představení přerušili, trestní oznámení pro podezření z výtržnictví.
Kraj uvažoval o snížení finanční podpory, nakonec rada rozhodla, že dotace se nemůže vztahovat na hru Naše násilí a vaše násilí, ve které herec ztělesňující Ježíše znásilňuje muslimku nebo herečka vytahuje z přirození českou vlajku, ani na hru Prokletí, ve které se například objeví socha připomínající papeže Jana Pavla II. se ztopořeným penisem.
"V žádném případě se nejedná o cenzuru. Nic nezakazujeme ani nedoporučujeme, ale vzhledem k hospodaření s veřejnými prostředky bychom rádi podporovali projekty, které nerozdělují společnost nebo nevyvolávají negativní emoce. Jinak se koncept festivalu jeví jako dobrý, ty dvě hry to ale nesplňují," uvedl hejtman Bohumil Šimek (ANO). Rozhodnutí ještě musí schválit červnové zastupitelstvo.
Ředitel pořádajícího Národního divadla Brno Martin Glaser řekl, že náklady na obě představení se u každého pohybují v stovkách tisíc korun. "Pokud s nimi mají zastupitelé kraje problém, nebude pro nás nic složitého je vyúčtovat z grantu ministerstva kultury, které nám dalo dva miliony korun," uvedl Glaser. V pondělí jej podpořila Asociace profesionálních divadel, v prohlášení zdůraznila svobodu tvorby.
Divadelníci v neděli kriticky poukazovali na to, že policie zasáhla až po desítkách minut zmatku na jevišti, kde Slušní lidé bránili v pokračování hry. Podle Kotlana pořadatelé Divadelního světa věděli o riziku narušení inscenace. Policie s nimi byla předem opakovaně v kontaktu. Organizátoři mohli uplatnit "právo pána domu" a některé diváky vůbec nevpustit dovnitř.
Když se policisté před budovou divadla dozvěděli, že radikálové jsou na jevišti, stále pokládali situaci především za zodpovědnost pořadatelské služby. Ujistili se, že nedochází k násilí a poškozování majetku. Žádné potyčky se ale uvnitř neodehrávaly, jen hádky, a tak policie přes opakované žádosti divadelníků o zásah zůstávala venku.
Antikonfliktní tým přišel až v okamžiku, kdy dostal od pořadatelské služby jasný signál, že chce radikály z jeviště vykázat, avšak vzhledem k jejich početní převaze sama situaci nezvládne.
Až zpětně policie zjistila, že jedna z příznivkyň Slušných lidí byla ve fyzickém kontaktu s jednou s hereček. Buď do ní kopla, nebo jen zavadila ve skrumáži. Herečka neutrpěla zranění. "Věc by bez naší výzvy ani nehodlala řešit. Tuto dodatečně oznámenou záležitost kvalifikujeme jako přestupek proti občanskému soužití," uvedl mluvčí policie Pavel Šváb.
Skupina Slušní lidé protestovala proti hře Naše násilí a vaše násilí
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist