V Česku se rozjíždí unikátní klinická studie, která se zaměří na léčbu rakoviny prostaty. Na nádorové buňky v ní budou útočit takzvané onkolytické viry, které se injekčně vpichují přímo do nádoru. Zkombinují se s přípravkem DCVAC z laboratoří české firmy Sotio.

Klinickou studii platí a rozjíždí právě biotechnologická společnost patřící skupině PPF nejbohatšího Čecha Petra Kellnera. První fáze testování vyjde na miliony dolarů. Česká firma chce vyzkoušet, jak její přípravek, který už prochází několika dalšími klinickými testy, zafunguje proti nádorům ve spojení s látkou od norské firmy Targovax vyvinuté z virů.

"Studie bude ověřovat bezpečnost a účinnost kombinace našeho přípravku DCVAC se slibným, na onkolytickém viru založeným produktem. Věříme, že výsledky této studie nás posunou blíže k vývoji nové kombinované terapie," potvrzuje ředitel výroby firmy Sotio Luděk Sojka.

Ve čtvrtek společnost oznámila, že do testů zařadila prvního pacienta z Fakultní nemocnice v Motole. Přibude ještě dalších čtrnáct lidí, jak v Česku, tak ve Velké Británii. Tam ale ještě studie čeká na schválení ze strany úřadů. "Do klinické studie může pacienta zařadit pouze spolupracující léčebné centrum. V tomto případě to je zatím Urologická klinika Fakultní nemocnice v Motole, otevření dalšího léčebného centra se plánuje ve Velké Británii," vysvětluje mluvčí firmy Sotio Richard Kapsa s tím, že studie míří na pacienty s pokročilou, metastatickou formou rakoviny prostaty, kterou nelze odoperovat.

 | Předplatné HN+ je zcela bez reklam.
 | Předplatné HN+ je zcela bez reklam.

Podobná klinická studie, kde by se na pacientech testovaly takzvané onkolytické viry, se v Česku ani jinde ve střední a východní Evropě zatím neuskutečnila. "Abychom mohli zahájit testování, museli jsme překonat řadu regulatorních a provozních překážek," připouští generální ředitel firmy Radek Špíšek. S virem je navíc možné pracovat jen ve speciálních laboratořích, které vznikly díky spolupráci s Nemocnicí Na Homolce a Ústavem jaderného výzkumu v Řeži.

O testování přípravku ONCOS-10 z laboratoří norské firmy Targovax stáli čeští výzkumníci i kvůli jeho slibným výsledkům v jiných studiích. Má za sebou úspěšné první fáze klinických zkoušek ve Finsku, které otestovaly bezpečnost hned u několika druhů pevných nádorů. Teď se přípravek testuje u nádorů kůže, vaječníků nebo tlustého střeva v USA a ve Španělsku.

Norský přípravek by měl fungovat tak, že nádory "odhalí" imunitnímu systému pacienta. Rakovinné buňky se totiž dokážou imunitní reakci vyhýbat. Český přípravek od Sotia zase funguje tak, že vyvolá specifickou imunitní odezvu, takže výzkumníci věří, že se obě látky budou dobře doplňovat.

Na norskou firmu Češi narazili díky pravidelnému sledování vývoje klinického výzkumu po celém světě. "Před několika lety firmu kontaktovala spoluzakladatelka Sotia profesorka Jiřina Bartůňková s návrhem spolupráce. "Po delší době vzájemného oťukávání se povedlo nápad, který vznikl před několika lety, dotáhnout až k uskutečnění klinické studie," vysvětluje mluvčí Richard Kapsa.

Přípravek z onkolytických virů dostane pacient zprvu injekcí do nádoru, potom jej čeká ještě dalších pět dávek v intervalu několika týdnů. V průběhu léčby bude dostávat po dobu jednoho roku také přípravek Sotia DCVAC.

Ten vyrábějí výzkumníci přímo z buněk pacienta. Lékaři mu odeberou bílé krvinky, které se pak v superčistých laboratořích vypěstují do formy takzvaných dendritických buněk. Ty se smíchají s umrtvenými nádorovými buňkami z buněčné banky. Dendritické buňky je pohltí a vystaví informace z nich na svém povrchu, čímž se aktivují. Když se dostanou do těla pacienta, stimulují imunitní systém – pomáhají vytvářet bílé krvinky zvané T-lymfocyty a směrovat je k nádoru.

Sotio už účinnost látky na nádorové onemocnění prostaty testuje v pěti klinických studiích ve druhé fázi a v jedné globální, která se dostala do třetí fáze. Využívá se také ve studiích zaměřených na rakovinu vaječníků a plic.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist