Lidé, kteří chtěli dříve koupit nepotřebný státní majetek, museli procházet webové stránky několika stovek státních institucí. Nyní mohou věci získat v aukci na stránkách nabidkamajetku.cz, který v únoru spustil Úřad pro zastupování státu ve věcech majetkových (ÚZSVM).

Nepotřebný majetek získává stát dvěma způsoby. Ten, který pochází z trestné činnosti, zabaví. Majetek mu připadne také v případě, pokud osoba umře a nezanechá po sobě žádné dědice. Zatím úřad v aukcích nabízí jen movitý majetek, jako nábytek, obrazy či auto.

"Největší zájem je o drobné věci, jako šroubováky nebo spotřebiče do domácnosti. Podařilo se nám prodat i páčidla," říká ředitelka ÚZSVM Kateřina Arajmu. Do konce roku úřad do aukcí přidá i nemovitosti, jen v Praze prý nabídne až 150 bytů.

Úřad musí nejprve nepotřebný majetek nabídnout ostatním státním institucím. Pokud o něj neprojeví zájem, tak věci zamíří do aukce. Té se může účastnit každý, kdo se na stránkách registruje. Stačí zadat jen základní informace, jako jméno, bydliště, e-mailovou adresu a telefon. "Snažili jsme se to udělat co nejjednodušší formou, aby se přihlásilo co nejvíce zájemců," vysvětluje Arajmu.

Po tiskové konferenci, na které šéfka úřadu spolu s ministryní financí Alenou Schillerovou spuštění aukčního systému oznamovaly, měly však stránky na chvíli technický výpadek.

V aukci je stanovena minimální výše příhozu, každý však může přihodit i vyšší částku. Ostatní účastníci dostanou informaci o zvýšení ceny e-mailem. Aukce skončí v předem stanovenou dobu. Pokud ale v posledních dvou minutách někdo do aukce přihodí, doba aukce se automaticky prodlužuje o další dvě minuty. Jedna z nich už se podle Arajmu takto prodloužila o hodinu a půl.

Od února už se do elektronického aukčního systému přihlásilo přes pět tisíc lidí. Stát už z více než 400 aukcí získal téměř 600 tisíc korun. Nejdražší položkou, o kterou nyní lidé soutěží, je šestnácti tunový měděný drát s aktuální cenou necelé dva miliony korun.