Prezident Miloš Zeman vysílá další delegaci do Číny. Organizací zasedání čínsko-českého centra pro spolupráci 5. a 6 . června pověřil bývalého místopředsedu představenstva CEFC Europe Jaroslava Tvrdíka a hradního kancléře Vratislava Mynáře. Informoval o tom server Lidovky.cz.

Tvrdík se v posledních dnech potýká s řadou problémů, po převzetí CEFC Europe skupinou J&T přišel o místo v představenstvu čínské firmy. Důvěru Miloše Zemana ale neztratil, a nadále tak zůstává zmocněncem prezidenta pro Čínu. V září bude organizovat také investiční fórum v Praze a v listopadu Zemanovu návštěvu Expa v Šanghaji. 

"Za Kancelář prezidenta republiky jsem organizací a přípravou všech těchto aktivit na základě rozhodnutí prezidenta republiky pověřil pana Jaroslava Tvrdíka, zmocněnce prezidenta pro Čínu," citují Lidovky.cz z kopie dopisu, který napsal kancléř Mynář.

CEFC, jejímž šéfem byl donedávna Zemanův poradce Jie Ťien-ming a která v Česku vlastní mimo jiné fotbalový klub Slavia Praha či Pivovary Lobkowicz, čelí momentálně velkým finančním problémům. Její věřitel, finanční skupina J&T, převzala řízení evropské pobočky CEFC i několika dceřiných firem, například kancelářského komplexu Florentinum a hotelu Mandarin Oriental.

Zeman v rozhovoru pro MF Dnes přiznal, že je problémy kolem CEFC zaskočen. "Byl jsem tím trochu překvapen, protože prezident Si Ťin-pching byl přítomen dohodě o kapitálovém vstupu CEFC do ruské Rosněfti," řekl prezident. Jeho podpora česko-čínské spolupráce a čínských investic ale trvá i nadále. Nijak se nemění ani plány na listopadovou návštěvu šanghajského Expa. 

K aktuálnímu převzetí CEFC Europe ze strany J&T se zatím Miloš Zeman nevyjádřil.