V polovině června nastoupí nový generální ředitel České pošty Roman Knap. A ministr vnitra v demisi Lubomír Metnar (za ANO) očekává, že jeden z jeho prvních kroků bude zredukovat management státního podniku.

"Musí se redukovat náklady vedení, které je letitě přebujelé, a ty peníze předat na platy řadových zaměstnancům," řekl v rozhovoru pro redakci ministr Metnar. V současné chvíli nechce prozradit, kolik lidí má podle jeho představ opustit vedení České pošty, která se dlouhodobě potýká s finančními problémy.

"V České poště je obrovský řídicí aparát. A ve vedení tam očekávám redukci, protože tam jsou obří náklady. Ve vedení, v managementu se bude propouštět. Je potřeba nemít přebujelé vedení, ale efektivní," dodává Metnar, který ale nechce odhadovat, kolik propouštění ve vedení může ušetřit.

Ministr navíc očekává, že některé služby nový ředitel zruší a začne rozvíjet ty, které přináší poště zisky nebo jsou jinak důležité. "Prodávat plyšové medvídky a podobné dárkové předměty mi přijde naprosto zbytné. Pokud mě někdo nepřesvědčí, že to přináší nadprůměrné výnosy," říká Metnar, podle kterého by mohl skončit i prodej různých smluv, což údajně vadí pošťákům.

"Tohle přesně pošťákům nejvíce vadí, podle toho, jak se s nimi bavím. Všechno to se musí přehodnotit. S doručovací službou to moc nesouvisí. Záměr je, aby se zlepšily poštovní a doručovací služby. Aby se zákazníkům nestávalo, že dopis nedojde, že fiktivně někdo předstírá, že někdo nebyl zastižen doma, a tak dále," uzavírá Metnar.

Čistky ve vedení pošty

Dosavadní šéf České pošty Martin Elkán byl odvolán v únoru, po něm své posty museli opustit dva členové dozorčí rady včetně jejího předsedy Jana Mareše. Začátkem května na své pozice rezignovali finanční ředitel Lukáš Svoboda a ředitel divize obchod a marketing Jan Foubík. Ministr Metnar kritizoval vedení pošty, že nemá smysluplnou vizi. To byl i důvod, proč odvolal ředitele Elkána. 

Dosavadní generální ředitel firmy SAP Česká republika a SAP Slovensko Roman Knap zvítězil ve výběrovém řízení vypsaném ministerstvem vnitra. Výběrovou komisi tvořili zástupci ministerstva vnitra, dozorčí rady České pošty, zástupce Úřadu vlády, ministerstva průmyslu a obchodu a ministerstva financí.

Knap působí v SAP ČR od roku 2014 a na začátku letošního roku byl jmenován rovněž ředitelem slovenské pobočky. Před příchodem do SAP pracoval ve společnostech Oracle nebo KPMG Consulting.

Personální rošády v České poště přišly v době, která je pro podnik kritická. Pošta čelí dramatickému nedostatku zaměstnanců zejména v Praze, středních Čechách a na severní a jižní Moravě. To ohrožuje plnění zákonných povinností pošty, mezi něž patří doručování zásilek každý pracovní den na každou adresu. Průměrný plat poštovních zaměstnanců ve výši necelých 23 tisíc korun je hluboko pod celostátním průměrem. Pošta navíc v některých segmentech ztrácí svůj tržní podíl. Za loňský rok vykázala Česká pošta zisk 110 milionů korun, což je téměř o polovinu méně než v předchozím roce.

Česká pošta má jednu z nejhustších sítí poboček v Evropě. Spravuje jich 3200 a podnik zaměstnává kolem 30 tisíc zaměstnanců. V roce 2017 poště výrazně klesl zisk. Snížil se o polovinu na 110 milionů korun.