Rodící se vládní koalice chystá snížení rezerv pojišťoven. Ve vládním prohlášení budoucí možné koalice hnutí ANO a ČSSD stojí, že vláda přehodnotí takzvané technické rezervy pojišťovacích domů, které jsou doposud plně uznatelné jako výdaj a díky nimž si pojišťovny snižují daňové základy.

Hnutí ANO tak nabídlo sociální demokracii zdroj peněz na vládní plány a přitom uhájilo svůj záměr nezvyšovat daně. Namísto požadavku socialistů zavést bankovní daň tak prostředky na Babišovy sliby půjdou z peněz pojištěnců, kterými se pojišťovny kryjí pro případ nenadálých událostí.

Otázky a odpovědi

Co jsou technické rezervy pojišťoven?

Rezervy jsou pojišťovny povinny tvořit, aby mohly plnit své závazky i v případě nenadálých událostí. Prostředky, které pojišťovna převede do technických rezerv, jsou nyní plně uznatelným nákladem, společnost si o ně snižuje daňový základ. Pojišťovny už několik let čelí kritice za to, že do rezerv převádějí značnou část svých zisků, aby si mohly snižovat daňovou povinnost. 

 

Co je směrnice Solvency II?

Evropská směrnice platí od roku  2016 a stanovuje objem peněz, které pojišťovny mohou převést do svých rezerv a následně si je odečíst od daňového základu. Vypočtená rezerva se podle směrnice skládá ze dvou částí: nejlepšího odhadu a rizikové přirážky. Nejlepší odhad odpovídá předpokládanému finančnímu toku v nejbližším období, při výpočtu se berou v úvahu aktuální a důvěryhodné informace o reálných předpokladech finančních plnění. Riziková přirážka vychází z částky, kterou by pojišťovna potřebovala pro splnění svých pojistných závazků. 

 

Jaké mají české pojišťovny rezervy?

Jedná se celkem o stovky miliard, největší pojišťovací domy disponují podle svých výročních zpráv rezervami v řádech desítek miliard korun. Například Kooperativa uvádí kolem 45 miliard. 

 

Jak se dotkne zdanění rezerv pojištěnců?

Pojišťovny uvádějí, že zavedení směrnice, a tedy i zdanění části technických rezerv, může omezit jejich schopnost plnit své závazky v případě nenadálých událostí. Poukazují na to, že i evropské pojišťovny, které se řídí směrnicí Solvency II, její dopad kritizují a tvrdí, že jim umožňuje vytvářet jen minimální rezervy. 

Zbývá vám ještě 70 % článku
Předplatné za 30 Kč
  • První 2 měsíce za 30 Kč měsíčně, poté za 159 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
Máte již předplatné?
Přihlásit se

Nákup jednoho článku

Vyberte si způsob platby

Platba kartou
 Rychlá online platba

Zpracování osobních údajů a obchodní sdělení

Pokračováním v nákupu beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. »

Zaškrtnutím políčka přijdete o možnost získávat informace, které přímo souvisí s vámi objednaným produktem. Mezi tyto informace může patřit například: odkaz na stažení mobilní aplikace, aktivační kód pro přístup k audioverzi vybraného obsahu, informace o produktových novinkách a změnách, možnost vyjádřit se ke kvalitě našich produktů a další praktické informace a zajímavé nabídky.

KOUPIT ČLÁNEK
Čekejte Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Pozor Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.

Zadejte e-mailovou adresu

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste si článek mohli po přihlášení kdykoliv přečíst.

Zdá se, že už se známe

Pod vámi uvedenou e-mailovou adresou již evidujeme uživatelský účet. Přihlaste se.

Jste přihlášen jako

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě.