Výměnou za toleranci menšinové vlády ANO, ať už samotného hnutí nebo s ČSSD, budou chtít komunisté některé posty v centrálních orgánech či ve státních nebo polostátních firmách. Informuje o tom server Novinky.cz.

 

V připravované dohodě o podpoře vzniku a toleranci existence menšinové vlády hnutí ANO a ČSSD po volbách 2017, kterou připravil předseda komunistů Vojtěch Filip, se podle serveru uvádí, že má KSČM "právo navrhnout obsazení některých funkcí, aby mohla po dobu působení tolerované vlády plnit svou kontrolní roli, zejména ve vnitřních a vnějších kontrolních orgánech centrálních orgánů a přímo řízených organizací".

Komunisté nechtějí navrhovat do příštího kabinetu žádné své straníky, požadují však konzultace "o obsazení jednotlivých resortů". V současné vládě vadil Filipovi například ministr spravedlnosti Robert Pelikán a ministr zahraničí Martin Stropnický, ani jeden z nich však členem příštího kabinetu nebude.

KSČM se zavazuje k tomu, že při hlasování o důvěře vlády bude všech 15 jejích poslanců hlasovat tak, aby vláda důvěru získala. Zároveň nikdy nepředloží návrh na vyslovení nedůvěry. Strana však nebude automaticky přijímat každý návrh z dílny hnutí ANO, zákony na základě programového prohlášení však bude podporovat natolik, aby prošly Poslaneckou sněmovnou i Senátem.

Zbývá vám ještě 40 % článku
První 2 měsíce předplatného za 40 Kč
  • První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Všechny články v audioverzi + playlist
Máte již předplatné?
Přihlásit se