Ve školách je potřeba zlepšit spolupráci učitelů s asistenty pedagoga a také přípravu kantorů na práci ve třídě, kde jsou běžní žáci i ti s různými handicapy nebo děti mimořádně nadané. Shodli se na tom zástupci několika institucí, kteří v pátek novinářům představili výsledky průzkumů k fungování společného vzdělávání v běžných školách.

Část učitelů podle nich neví přesně, jak má při začleňování dětí s podpůrnými opatřeními v praxi postupovat, a potřebovala by lépe seznámit s příklady z praxe.

Celkem 78 procent dotázaných učitelů a 80 procent ředitelů základních škol by uvítalo intenzivnější metodickou podporu od školských poraden.

Ukázal to průzkum pro Nadaci Open Society Fund Praga, školské odbory a Českou odbornou společnost pro inkluzivní vzdělávání (ČOSIV), který vypracovala agentura Nielsen Admosphere.  

Průzkumu se loni zúčastnilo 507 učitelů a 126 ředitelů základních škol.

Učitelé, kteří se setkávali s obtížemi, uváděli podle Felcmanové nejčastěji jako hlavní problém příliš mnoho dětí ve třídách. Nejmenší komplikací je podle nich nedostatek podpůrných opatření. Za nejnáročnější považují práci s dětmi, které mají psychická onemocnění, mentální postižení nebo vývojové poruchy chování. Velmi špatně se s nimi daří pracovat zhruba pětině pedagogů.

Článek pro předplatitele
Ještě na vás čeká 50 % článku. Pokračovat ve čtení můžete jako náš předplatitel.

Vedle přístupu k veškerému on-line obsahu HN můžete mít:

  • Mobilní aplikaci HN
  • Web bez reklam
  • Odemykání obsahu pro přátele
  • On-line archiv od roku 1995
  • a mnoho dalšího...

Máte již předplatné? Přihlaste se.

Přihlásit se

Zajímá vás jen tento článek? Dočtěte si ho za 19 Kč.

Nákup jednoho článku

Vyberte si způsob platby

Platba kartou
 Rychlá online platba

Zpracování osobních údajů a obchodní sdělení

Pokračováním v nákupu beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. »

Zaškrtnutím políčka přijdete o možnost získávat informace, které přímo souvisí s vámi objednaným produktem. Mezi tyto informace může patřit například: odkaz na stažení mobilní aplikace, aktivační kód pro přístup k audioverzi vybraného obsahu, informace o produktových novinkách a změnách, možnost vyjádřit se ke kvalitě našich produktů a další praktické informace a zajímavé nabídky.

KOUPIT ČLÁNEK
Čekejte Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Pozor Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.

Zadejte e-mailovou adresu

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste si článek mohli po přihlášení kdykoliv přečíst.

Zdá se, že už se známe

Pod vámi uvedenou e-mailovou adresou již evidujeme uživatelský účet. Přihlaste se.

Jste přihlášen jako

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě.