Trojkoalice (SZ, KDU-ČSL a STAN) v Praze porušila podle hnutí ANO koaliční smlouvu, když ve čtvrtek nepodpořila program jednání zastupitelů. O případném vypovězení smlouvy se ANO rozhodne na pátečním mimořádném jednání zastupitelského klubu. Novinářům to řekla primátorka Adriana Krnáčová (ANO) a další představitelé ANO. 

Koalice se ve čtvrtek neshodla na zařazení materiálu o případném zbourání Libeňského mostu na program jednání. Bourání prosazuje ANO a ČSSD, Trojkoalice je proti. Pro program hlasovalo pouze 30 z 65 zastupitelů. Koalice má v 65členném zastupitelstvu těsnou většinu 33 hlasů.

Zástupci ANO vytýkají Trojkoalici nejen problémy s Libeňským mostem, ale také to, že nemohla být projednána témata týkající se například školství, konkrétně zvýšení učitelských platů. V případě, že by se ANO rozhodlo koaliční smlouvu vypovědět, stranám by začalo běžet 30denní smírčí řízení.

Při hlasování o programu se proti návrhu postavil zastupitel a starosta Prahy 7 Jan Čižinský (KDU-ČSL/Trojkoalice), hlasování se zdržel Matěj Stropnický (SZ/Trojkoalice), nehlasoval Jaroslav Štěpánek (ANO) a nepřítomna byla Hana Nováková (ČSSD).

Pražští zastupitelé ČSSD podle předsedy klubu Lukáše Kauckého nyní o případném vypovězení koaliční smlouvy nejednají. "V tuto chvíli řešíme, jak schválit finanční prostředky pro učitele, sociální služby, sportovní a památkové granty, zahájení výstavby trasy metra D. Sobecký zájem starosty Čižinského a Trojkoalice vše podobné zmařil," řekl Kaucký.

Koaliční smlouvu porušilo ANO, říká Trojkoalice

Zastupitelský klub ANO situaci zbytečně eskaluje a koaliční smlouvu porušil jako první, řekli zástupci Trojkoalice v reakci na tiskovou konferenci, kde členové ANO v čele s primátorkou Adrianou Krnáčovou ohlásili, že budou jednat o možnosti vypovězení koaliční smlouvy. 

"Je trochu hloupé, jak to ANO eskaluje, protože koaliční smlouvu porušili oni, když přesunuli s využitím hlasů opozice bod (o Libeňském mostu, pozn. red.) na začátek jednání, aby se ho nemohla zúčastnit veřejnost," řekl předseda klubu Trojkoalice a předseda Zelených Petr Štěpánek. Bod měl být původně v programu dále, ANO ho podle místopředsedy klubu hnutí Patrika Nachera chtělo na začátek přesunout proto, aby mohla kontinuálně pokračovat diskuse, která začala už při projednávání programu.

Podle Štěpánka kromě toho pro program nehlasovali ani Hana Nováková z ČSSD a Jaroslav Štěpánek z ANO. "Takže zaprvé máslo na hlavě mají všichni a zadruhé si o to koledovali, protože oni porušili koaliční smlouvu," zopakoval. Podle primátorky Krnáčové byla Nováková řádně omluvena kvůli nemoci a Štěpánek pro program hlasovat chtěl, ale neviděl na tabuli.

Zástupci Trojkoalice popřeli, že by uvnitř ní existovaly vnitřní spory. "Trojkoaliční klub je ve věci Libeňského mostu i jiných věcí, které v koalici vřou, absolutně jednotná," řekla náměstkyně primátorky pro územní rozvoj Petra Kolínská (Zelení/Trojkoalice). "ANO i ČSSD věděly, že s tím bodem máme hodně velký problém, a nebyli ochotni přistoupit ani na ten minimální požadavek, že bude bod zařazen jako pevný bod na 17:00 hodinu," komentovala Kolínská dnešní události.

Radní Jan Wolf (KDU-ČSL/Trojkoalice) se vyjádřil mírně kriticky k postupu svého stranického kolegy Čižinského, který pro program nehlasoval. "Já bych to udělal jinak, program bych pustil do projednání právě proto, aby nebyly blokovány důležité body nejen pro město, ale i pro žadatele v různých grantech," řekl. Zároveň však rovněž popřel, že by byla Trojkoalice nejednotná.

Podle radní Jany Plamínové (STAN/Trojkoalice) je možné, že jde jen o záminku, jak se Trojkoalice zbavit. "ANO i ČSSD se v poslední době velmi snažily jednat s Trojkoalicí z pozice síly a neustále nám dávali najevo, že můžeme být snadno nahrazeni. Zřejmě to mají s ODS domluvené a je to jenom nějaké divadélko," míní.

Zastupitelé Prahy zrušili jednání. Pohrdají občany, chtěli jim zabránit vyjádřit se, říká Čižinský

Zbývá vám ještě 0 % článku
Předplatné za 30 Kč
  • První 2 měsíce za 30 Kč měsíčně, poté za 179 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Nově všechny články v audioverzi
Máte již předplatné?
Přihlásit se