Sociální síť Facebook poprvé v historii zveřejnila pravidla, podle kterých maže závadné příspěvky. Chce tím bojovat s nenávistnými projevy a chránit lidi před šikanou.

Dokument společnost zveřejnila ve 40 jazycích včetně češtiny a ke koncipování materiálu pomohly i postřehy organizací, s nimiž Facebook spolupracoval. V Česku to byla vládní iniciativa HateFree monitorující nenávistné projevy, proti kterým i bojuje.

Koordinátor iniciativy Lukáš Houdek myslí, že zveřejnění pravidel přispěje k větší transparentnosti chování Facebooku, do veřejného prostoru také vnáší téma, jak chránit oběti internetové šikany.

Facebook zveřejní pravidlo, podle kterého maže závadné příspěvky. Vy jste do toho měli možnost v předstihu nahlédnout a s Facebookem v těchto tématech dlouho spolupracujete. Je dobře, že dokument byl publikován ven?

Zveřejnění vnáší světlo do toho, podle jakého klíče společnost příspěvky maže a také může sloužit těm, kteří chtějí něco závadného nahlásit. Ukázalo se, jaký způsob komunikace Facebook nepodporuje.

Svoboda slova, kterou se často argumentuje na sítích, má tedy hranice a Facebook dal najevo, co je přípustné?

Facebook se začal zabývat tím, co se ve veřejné diskusi také v Česku tolik neřeší – to jsou práva obětí nenávistných projevů a kyberšikany. Často se bavíme o svobodě projevu těch, kteří nenávistné příspěvky a výzvy k násilí šíří, ale na jejich terč se trochu zapomíná. Má tedy člověk větší právo napsat urážlivý komentář nebo výhrůžku na něčí adresu než člověk, který je jejich terčem? Z těch debat to tak na mě trochu působí. Pokud jste přitom obětí takových projevů, znatelně to snižuje kvalitu vašeho života. Měli bychom diskutovat i o těchto aspektech. To téma totiž není jen o diskutérech. Facebook tak začal reagovat na podněty expertů a organizací, s nimiž spolupracuje a věnuje se ochraně obětí.

Pokud se smaže na Facebooku příspěvek či zablokuje profil, poškození argumentují slovy jako cenzura a omezení svobody. Pomůže tedy zveřejnění kritérií lépe vysvětlovat, že postihy přichází za překročení nějaké hranice dobrého chování a nemá to nic společného s politickou cenzurou?

Určitě to pomůže. Já bych se slovu cenzura vyhnul, je to výbušné slovo. Když ale něco mažete, tak to však už omezení projevu je. Otázka je, jak by to vypadalo, kdyby tu žádná pravidla nebyla. Kdybych přišel na úřad, což je také veřejný prostor, a začal tam dělat nepořádek a nadával lidem, tak mě také někdo upozorní, že je v budově nějaký návštěvní řád a pravidla. A pokud bych neuposlechl, byl bych zřejmě vyveden.

Zbývá vám ještě 60 % článku
První 2 měsíce předplatného za 40 Kč
  • První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Nově všechny články v audioverzi
Máte již předplatné?
Přihlásit se