Předseda ČSSD Jan Hamáček seznámil prezidenta Miloše Zemana s nabídkou na sestavení vlády, kterou sociální demokracie dostala v pondělí od hnutí ANO. Zeman vzal informaci na vědomí, řekl Hamáček po schůzce na Pražském hradě novinářům. Dodal, že prezidenta seznámil se svým návrhem, který v pátek přednese grémiu a předsednictvu ČSSD. Bližší informace odmítl sdělit, první se je má dozvědět vedení strany.

Hamáček zopakoval, že v pátek grémium a předsednictvo strany nabídku ANO posoudí a rozhodne, zda budou vyjednávání o vládě znovu otevřena. ČSSD je ukončilo před dvěma týdny poté, co ANO odmítlo přistoupit na jejich podmínky. Těmi byla vláda bez předsedy ANO Andreje Babiše nebo jeden z postů ministra vnitra či financí pro ČSSD. Pokud by vedení strany rozhodlo v jednáních pokračovat a byly by nalezena dohoda, rozhodovali by o výsledku členové strany, řekl Hamáček. Setkání se Zemanem Hamáček označil za konstruktivní, konalo se podle něj v přátelské atmosféře.

Hamáček nechtěl komentovat případné rozdělení míst ve vládě, personální otázky podle něj řešeny nebyly. Na možnost, že by ČSSD získala posty ministrů školství, obrany, zahraničí, kultury a zemědělství Hamáček řekl, že tyto resorty nesedí.

Středeční volba šéfa sněmovní komise pro kontrolu Generální inspekce bezpečnostních sborů (GIBS), ve které byl zvolen kandidát ANO Jiří Mašek, podle Hamáčka komplikuje vztahy v případné koalici. "Určitě potom do budoucna tuto otázku v rámci těch vyjednávání otevřeme, to znamená jakým způsobem by měla být kontrolována GIBS," dodal Hamáček.

Aktuálním děním kolem vyjednávání o vládě se večer zabýval poslanecký klub ČSSD.

Poslanci ČSSD večer nemluvili o nabídce pro vládní spolupráci ze strany hnutí ANO, ale o tom, zda vůbec má smysl jít do vlády. Novinářům to po jednání poslaneckého klubu řekl poslanec Petr Dolínek. Podle prvního místopředsedy ČSSD Jiřího Zimoly zazněl na jednání rámec podmínek pro obnovu jednání s hnutím ANO. Bližší informace hodlají sociální demokraté zveřejnit po pátečním jednání svého předsednictva, které se bude nabídkou ANO zabývat.

"Žádná nabídka dneska řešena nebyla," řekl Dolínek. "My jsme se bavili o tom, co potřebuje Česká republika. Že je potřeba mít vládu, ale otázka je, jestli za naší účasti," doplnil. Podle poslance není důležité to, kolik ministerských pozic ANO nabídne sociálním demokratům, ale zda může vůbec menšinová vláda ANO s ČSSD podporovaná KSČM vzniknout a jaké by byly její hodnoty.

"Kolegové poslanci se dozvěděli rámec podmínek, které zítra (v pátek) může v případě souhlasného vyjádření otevřít předsednictvo sociální demokracie k dalšímu vyjednávání," řekl Zimola. Nechtěl odpovědět na dotaz, zda mezi podmínkami je i vyloučení trestně stíhané osoby ve funkci premiéra, jak ČSSD požadovala dříve. Trestnímu stíhání čelí předseda ANO Andrej Babiš, jeho hnutí na jeho nominaci na předsedu vlády trvá.

Podle Zimoly bylo čtvrteční dvouapůlhodinové jednání zajímavé a byla na něm živá diskuse. "Koneckonců, řada poslanců má nějaké zkušenosti s hnutím ANO," řekl. Podle něj ale záleží na tom, jak se nakonec k věci postaví předsednictvo ČSSD.

Vyjednávací tým ČSSD v pondělí večer vyslechl nabídku ANO, jehož lídry v předchozím týdnu pověřil výbor hnutí obnovením rozhovorů se sociální demokracií. Ani jeden ze subjektů nechce podrobnosti návrhu ANO před pátečním zasedáním grémia a předsednictva ČSSD zveřejnit.

Zástupci ANO popírají, že by se nabídka týkala pěti ministerstev pro ČSSD a obsazení ministerstva vnitra nezávislým expertem, jak informovala některá média.

Prezident se už v úterý sešel s představiteli ODS a pirátů, ve středu na Hradě přijal předsedu KDU-ČSL Pavla Bělobrádka. Řekl jim, že očekává dohodu mezi ANO a ČSSD. Variantu jejich vlády označil za preferovanou. Babiš dříve po krachu jednání ANO s ČSSD řekl, že prezident mu doporučil variantu spolupráce s KSČM a SPD. Výbor ANO však upřednostnil variantu s ČSSD.