Ministr dopravy Dan Ťok nechce, aby se "hýbalo" s akciemi telekomunikační společnosti ČD - Telematika, kterou nyní ovládají České dráhy.

"V žádném případě to není aktuální záležitost. Nesouhlasím s tím, aby se to dělalo hned a rychle," uvedl ve čtvrtek ministr poté, co HN ve středu upozornily, že na připravovaných transakcích s akciemi Telematiky by mohl vydělat stovky milionů korun olomoucký miliardář Pavel Hubáček, blízký přítel druhého muže hnutí ANO Jaroslava Faltýnka.

České dráhy drží v ČD - Telematice téměř 70 procent akcií, dalších necelých 30 procent má ve vlastnictví Hubáček, zbytek pak stavební firma OHL ŽS.

Ještě 9. dubna mluvčí Českých drah Radek Joklík prohlásil, že firma "v nejbližší době" zahájí kroky, jejichž cílem bude kontrolní podíl prodat.

Podle vícero zdrojů z resortu dopravy měla akcie od Českých drah odkoupit státní Správa železniční dopravní cesty (SŽDC). Ta se měla zároveň pokusit vykoupit podíly i od minoritních akcionářů, v prvé řadě od Hubáčka. Stát totiž už několik let usiluje o stoprocentní ovládnutí firmy.

Zbývá vám ještě 70 % článku
Předplatné za 40 Kč na 4 týdny
  • První měsíc za 40 Kč, poté za 199 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Nově všechny články v audioverzi
Máte již předplatné?
Přihlásit se