Letošní rozpočet soukromých a církevních škol se zvýší o 131 milionů korun. Na návrh ministra školství Roberta Plagy (ANO) to ve středu schválil kabinet v demisi, informoval novináře vicepremiér Richard Brabec (ANO). Jde o částku, kterou resort potřebuje na dorovnání příjmů učitelů neveřejných škol, jejichž mzdy rostou pomaleji než platy na veřejných školách.

Brabec řekl, že peníze do rozpočtu ministerstva školství poputují z vládní rozpočtové rezervy.

Tarify pedagogů ve veřejném školství vzrostly v loňském listopadu o 15 procent. V odměňování učitelů soukromých a církevních zařízení se to ale promítne částečně až letos, protože nedostávají platy podle tabulek, ale mzdy, na kterých se dohodnou se zřizovateli. Ti mají od státu peníze pro zaměstnance na základě srovnání s předchozími výdaji veřejných škol.

Navýšení peněz pro neveřejné školy nebylo podle ministerstva možné zapracovat do návrhu státního rozpočtu, protože bývalá vláda premiéra Bohuslava Sobotky (ČSSD) o růstu platů učitelů rozhodla až v den jeho schvalování. Poslankyně Helena Langšádlová (TOP 09) pak ve sněmovně prosazovala pozměňovací návrh, který měl letošní rozpočet o tyto peníze navýšit.

Ačkoli někteří poslanci upozorňovali na to, že jde o peníze, které neveřejné školy podle zákona musí dostat, sněmovna návrh při schvalování rozpočtu odmítla.

Pro soukromé školy bude letos ministerstvo potřebovat 101 milionů korun, které odpovídají růstu platů učitelů v loňském listopadu a prosinci. Dalších 30 milionů pak musí poslat církevním školám. Peníze, které by na tyto výdaje resort mohl využít, už spotřeboval jinak.

Zástupci soukromých a církevních škol už loni v prosinci zaslali premiérovi v demisi Andreji Babišovi (ANO) dopis, ve kterém ho žádali, aby peníze zajistil. Upozornili také na to, že by se měl řešit rozdíl mezi financováním veřejného a neveřejného školství, který je podle nich nespravedlivý. Babiš naopak státní příspěvky pro neveřejné školy v minulosti kritizoval. Ministerstvo jim přispívá zhruba částkou 6,5 miliardy korun ročně. Rozpočet regionálního školství činí letos kolem 120 miliard korun.

Podle statistik ministerstva školství pracuje v letošním školním roce zhruba v 1060 mateřských, základních, středních a vyšších odborných školách, které patří církvím nebo soukromníkům, zhruba 13 800 učitelů. Celkem je v Česku asi 156 000 pedagogů.

Konkrétně soukromých základních škol je nyní podle statistik zhruba třikrát víc než před deseti lety.

Řada nových soukromých škol má ale problémy s akreditací. Tak jako loni i letos desítky iniciativ zažádaly na ministerstvu školství a některé dostaly zamítavou odpověď, anebo ji v tomto duchu očekávají.

Tyto školy přitom vznikají čím dál častěji a mezi rodiči, kteří hledají pro své děti jiné formy vzdělávání, jsou stále více vyhledávané. S běžnou výukou na veřejných školách jsou totiž nespokojeni. 

Navýšení peněz na vybrané platy ve školství vláda schválila ve dnech, kdy čelí kritice za přesun 3,2 miliardy na levnější jízdné pro studenty a důchodce.

Jedním z největších přispěvatelů je právě ministerstvo školství, kterému vláda zkrátila rozpočet o 400 milionů korun z peněz na mezinárodní vědeckou spolupráci, aby do něj následně nalila třetinu této sumy.

Podle vyjádření resortu však z těchto peněz nešlo navýšit peníze na platy učitelů církevních a soukromých škol, bylo by to v rozporu s rozpočtovými pravidly.

"Pokud bychom prostředky neuvolnili pro vládní priority, mohli bychom je využít pouze v souladu s jejich určením. To znamená na podporu mezinárodní spolupráce ve výzkumu a vývoji," uvedl resort ve svém vyjádření.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist