Finančnímu analytickému úřadu (FAÚ) se dle výroční zprávy, kterou úřad zveřejnil na svých webových stránkách, při odhalování a šetření podvodů loni podařilo zajistit 2,1 miliardy korun.

Součástí agendy úřadu je odhalování praní špinavých peněz. V roce 2016 FAÚ zajistil téměř dvojnásobek oproti roku 2017. V roce 2015 byli pracovníci úřadu, přezdívaní cifršpioni, ještě úspěšnější. Vybrali totiž téměř 6 miliard korun. Ředitel úřadu Libor Kazda vysvětluje, že "úřad v roce 2015 prošetřoval případ se škodou 3,4 miliardy a ty peníze také zajistil". Dodává, že dvě miliardy korun ročně jsou v rámci úřadu standardní částka.

"Neměli jsme žádný případ, který by byl významný v množství zajištěných peněz tak, jak se to dělo v letech minulých," vysvětluje Kazda redakci Aktuálně.cz meziroční pokles v objemu zajištěných peněz.

Cifršpionům vloni přišlo 3524 oznámení o podezřelých transakcích. Díky nim dále podali 539 trestních oznámení. Jde o podobná čísla jako v letech minulých.

Podle odhadů z roku 2010 se každý rok vypere 100 miliard korun trestnou činností. Všechnu podvodnou agendu však neřeší pouze FAÚ. "Do vyšetřování je zapojena i policie a státní zástupci, takže existuje spousta případů, které nespadají k nám," vysvětluje Kazda. 

Finanční analytický úřad dlouhodobě varuje před obchodem s kryptoměnami. Podle něj může jít o finanční bublinu, která může prasknout a tím připravit investory o peníze. Například v roce 2017 se úřadu podařilo odhalit podvodnou kryptoměnu ycoin, jejíž provozovatel lákal nové investory přes sociální sítě.

FAÚ do loňského roku spadal pod agendu ministerstva financí, v roce 2017 vznikl jako samostatný úřad.