Krach jednání o vládě mezi ANO a ČSSD v pozdních večerních hodinách ve čtvrtek byl překvapivý. Šlo o doposud jediný uskutečňovaný pokus vybavit Česko víc než půl roku po volbách kabinetem s důvěrou a ještě pár hodin před krachem přinášela média zprávy ze zákulisí vyjednávání, že Andrej Babiš je ochoten splnit nepřekročitelnou vyjednávací podmínku sociálních demokratů a přenechá jim ministerstvo vnitra.

S těmito uklidňujícími vzkazy "od významných členů ANO" v ruce se pak vyjednavači ČSSD dostavili na čtvrteční schůzku, kam Babiš dorazil rovnou z odpočinkového pětidenního pobytu na Kanárských ostrovech. Během jednání se ukázalo, že o přenechání vnitra partnerům šéf ANO vůbec neuvažuje a není k němu ochoten. To byl konec rozhovorů, neboť dál nebylo co řešit: pro ČSSD je účast v Babišově vládě bez možnosti držet vnitro vyloučenou věcí.

pondělní vydání časopisu Respekt

I obalka R15


Obálkové téma

Umění empatie. Jak posílit dovednost, která může zachránit svět.
 
Hlavní komentář
Zkouška z povinnosti. Začínají maturity a s nimi nové kolo údivu nad tím, jak je český stát praktikuje.
 
Hlavní agenda
Všichni chtějí vnitro. Spor o vliv na polici zablokoval sestavení vlády.
 
Agenda
Kam ujíždí Škoda. Platy v automobilce míří k 50 tisícům, ted se bude bojovat o pracovní soboty.
 
Kontext
Bez bytu do nemá smysl. Brno se pokouší změnit přístup k lidem na dně.
 
Kontext
Reportáž Ondřeje Kundry
Krtci v srdci Tallinnu. Jak Estonsko loví ruské špiony.
 
Rozhovor
S učitelem Lukášem Šlehoferem o novátorském projektu experimentu gymnaziálního vzdělávání Na Zatlance.
 
Kultura
Tony z tichého velkoměsta. Do Česka přijede skladatel Nils Frahm navozující stavy klidu a snění.
 
Civilizace
Z národa ven. Jak českoslovenští komunisté během roku 1948 upevnovali nově nabytou moc.

Citlivost tématu je dána zejména tím, že premiér v demisi a majitel miliardového koncernu Agrofert Andrej Babiš je momentálně trestně stíhaný kvůli podezření, že spáchal spolu se šéfem poslaneckého klubu ANO Jaroslavem Faltýnkem, některými členy své rodiny a dalšími kolegy z Agrofertu dotační podvod při stavbě své monstrózní farmy Čapí hnízdo.

Sociální demokraté už byli ochotni ustoupit z požadavku, že trestně stíhaný člověk by vůbec neměl být premiérem, ale trvali na tom, že aspoň nesmí mít vliv na rezort, pod nějž spadá policie, která jej a jeho rodinu stíhá. Jejich  vysvětlení jsou různá: od obavy, že by mohl chtít Babiš ovlivňovat tlakem na policii svou kauzu, až po zdůrazňování symboliky – že i když by Babiš případ nezkoušel ohnout, jde o signál společnosti, že "trestně stíhaný" politik a "vnitro" nemohou být v jednom pytli.

"Čapí hnízdo má v rukou státní zastupitelství, nikoli policie," říkal na tiskové konferenci po krachu jednání premiér v demisi jako argument, že když nabídl ČSSD ministerstvo spravedlnosti, které spravuje justici, vyšel jejich obavám a požadavkům v souvislosti se svou kauzou vstříc daleko smysluplněji.

Případ skutečně vede státní zastupitelství a policie je pod jeho dozorem, nicméně to otevírá otázku, proč vlastně Andrej Babiš o vnitro stojí tak moc, že kvůli němu potopil nadějně rozjeté jednání o své plnohodnotné vládě. Na tohle mají odpověď lidé z premiérovy blízkosti: kvůli dosavadním zkušenostem z angažmá v politice se Andreje Babiše zmocnil neodbytný pocit, že na něj jeho politický protivník – ČSSD – může do budoucna "chystat kauzy" a využít k tomu policii.

Fakt, že poslanecký klub ANO složený ze 78 lidí, mezi nimiž je i dost respektovaných a důvěryhodných osobností, nikdy nenavrhl Babišovi, aby se vzdal po dobu stíhání pozice premiéra (což by uvolnilo zablokovaná jednání a straně by se otevřela cesta k dalším partnerům pro složení koalice), svědčí o tom, že Babišův pocit je v ANO sdílený. "Důkazy v kauze Čapí hnízdo nestačí k tomu, aby byli Babiš s Faltýnkem odsouzeni. Proto nemohu vyloučit, že celá kauza je politicky motivovaná," sdělila už dřív ke stíhání svého předsedy bývalá ministryně spravedlnosti, dnes poslankyně Helena Válková, a je to hlas, který zní z klubu dlouhodobě a unisono.

Přestat snít

Koncem týdne v době uzávěrky Respektu ovšem z klubu ANO neznělo nic. "Čekali jsme, jak dopadnou jednání s ČSSD, teď se musíme sejít a poradit se o dalším postupu," říkal místopředseda hnutí ANO Petr Vokřál. Z dalších oslovených členů hnutí ANO jich spousta buď neodpověděla, nebo přiznávali, že netuší, jak situaci bez jasného výhledu na úspěch řešit.

Zbývá vám ještě 40 % článku
První 2 měsíce předplatného za 40 Kč
  • První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Všechny články v audioverzi + playlist
Máte již předplatné?
Přihlásit se