Česká vláda je připravená vyhostit ruské diplomaty v reakci na otrávení bývalého ruského agenta Sergeje Skripala ve Velké Británii. S konečným rozhodnutím však nejdříve vyčkává na postup některé z větších zemí, jako jsou Německo, Francie a Polsko. Ve středu o tom informoval týdeník Respekt.

Podle Respektu už česká diplomacie vytipovala konkrétní osoby, kterých by se vyhoštění mělo týkat. Týdeník také uvedl, že podle informací vysokého představitele jedné z vlád NATO požádala Velká Británie většinu spojenců včetně Česka o snížení stavu ruských ambasád na jejich území. Ruská ambasáda v Praze je jednou z největších v Evropské unii a v současnosti zaměstnává přes sto lidí.

Ve středu odpoledne se sešel náměstek ministra zahraničí Ivo Šrámek s ruským velvyslancem Alexandrem Zmejevským, aby vysvětlil tvrzení ruské strany, že látka, kterou byl agent otráven, mohla pocházet z Česka. Ruský velvyslanec podle následného vyjádření ministra Martina Stropnického "pořád jenom opakoval, že se u nás pracuje s chemikáliemi". "Já ale odmítám, že bychom operovali s plyny jako je novičok. Doufám, že ruská strana začne s britskou spolupracovat a uvede svá tvrzení na pravou míru," řekl Stropnický.

To, že Zmejevského přijal v Černínském paláci náměstek ministra je podle Stropnického v diplomacii výraz toho, že česká strana přikládá záležitosti velkou váhu. Pokud by situace dál eskalovala, sešel by se s velvyslancem ministr osobně. Stropnický nicméně vyjádřil naději, že se podaří napětí zklidnit. Klíčové proto podle něj je, aby Rusko přistoupilo na britský požadavek na vyšetření chemického útoku a spolupracovalo s vyšetřovateli, což dosud Moskva odmítala.

Stropnický nechtěl mluvit o možnosti vypovídaní ruských diplomatů, podle něj je třeba vyhnout se přepjatým reakcím. Považuje za důležité, aby se na dalším postupu dohodly všechny členské země EU a postupovaly koordinovaně. Předpokládá, že na summitu EU, který se ve čtvrtek a v pátek koná v Bruselu, zazní silná výzva ze strany šéfů evropských států a vlád, která by měla pobídnout Rusko ke spolupráci s Británií.

Následně vysoce postavený ruský diplomat Vladimir Jermakov v Moskvě před pozvanými velvyslanci prohlásil, že Moskva se obává, že by Britové mohli zničit klíčové důkazy o útoku nervovým plynem na někdejšího dvojího agenta v anglickém Salisbury. Britské úřady totiž buď nejsou schopné ochránit lidi před podobným teroristickým útokem, anebo samy zinscenovaly útok na Sergeje Skripala a jeho dceru, řekl.

Podle agentury Interfax zdůraznil, že Rusko nikoho neobviňuje z otrávení Skripala a jeho dcery a že dřívější odvolávání se na potenciál Česka a Švédska mělo sloužit pouze jako příklad vyspělosti výzkumu. "Prosíme, nevykládejte to jako výhrady k našim partnerům," prohlásil diplomat.

Ruské ministerstvo zahraničí nicméně ve středu v oficiálním dokumentu znovu zařadilo Českou republiku mezi země, které pracovaly na vývoji armádního jedu novičok. Obvinění obsahuje oficiální ministerský text, který úřad podle vlastního oznámení předal všem cizím velvyslanectvím v Moskvě. Plné znění dokumentu zveřejnila agentura Interfax.

"Je zapotřebí objasnit, proč v 'případu Skripalových' obvinili absolutně neodůvodněně Rusko, když vývoj (látky) pod západním kódovým označením 'novičok' probíhal ve Velké Británii, USA, Švédsku a České republice. Výsledky, jichž tyto země při vytváření nových otravných látek tohoto typu dosáhly, jsou uvedeny ve víc než 200 otevřených zdrojích zemí NATO," píše se v dokumentu.

 

Británie minulý týden obvinila Rusko z "nezákonného útoku nap půdě Spojeného království" a uvedla, že v reakci na otrávení Skripala vyhostí 23 ruských diplomatů. Nyní se hovoří i o možném blokování účtů ruských podnikatelů nebo odejmutí licence ruskému televiznímu kanálu Russia Today.

Skripal byl zasažen nervově paralytickou látkou typu novičok, která byla vyvinuta v bývalém sovětském státu. Ruská strana však jakýkoliv podíl na útoku odmítá. 

ŽIVĚ: Stropnický si předvolal ruského velvyslance. Proč Moskva tvrdí, že novičok mohl pocházet z ČR?

ŽIVĚ: Stropnický si předvolal ruského velvyslance. Proč Moskva tvrdí, že novičok mohl pocházet z ČR?