Všeobecná zdravotní pojišťovna se ohradila proti rozsudku, který jí přikazuje zaplatit drahou moderní léčbu osmileté dívce s dědičnou poruchou metabolismu. Podle pojišťovny lze dívku léčit levněji, a to přísnou dietou. Rodiče a právník dívky namítají, že dieta děvče připravuje o důležité živiny, a navíc ji už odmala zatěžuje i sociálně.

Počet žádostí o mimořádnou úhradu podle takzvaného paragrafu 16 roste. Paragraf stanoví, že pacient má na úhradu, na niž by jinak nedosáhl, nárok, jen když je to pro něj jediná možnost. Podle VZP situace nemocného děvčete tuto podmínku nesplňuje, a pokud budou soudy takto rozhodovat i nadále, systém to nezvládne ufinancovat.

Někdejší náměstek exministra zdravotnictví Tomáše Julínka (ODS) a dnes řídící partner vzdělávacího Advance Healthcare Management Institutu Pavel Hroboň v rozhovoru pro HN upozorňuje, že žádný stát na světě nemůže z pojištění hradit vše. "Na jednu stranu jsou tu legitimní nároky pacientů, na druhou stranu žádný zdravotní systém na světě, natož Česko, nedokáže zaplatit veškeré moderní postupy, které jsou k dispozici," říká Hroboň a předpovídá, že státy budou brzy muset vybírat nejen mezi běžnou či pohodlnější léčbou, ale také mezi životem a smrtí.

Zbývá vám ještě 90 % článku
První 2 měsíce předplatného za 40 Kč
  • První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Nově všechny články v audioverzi
Máte již předplatné?
Přihlásit se