Rozhodnutí, zda by komunisté mohli tolerovat druhou vládu hnutí ANO, je podle předsedy KSČM Vojtěcha Filipa na vážkách. Šéf komunistů to řekl novinářům po úterní rezignaci Zdeňka Ondráčka (KSČM) z čela sněmovní komise pro kontrolu Generální inspekce bezpečnostních sborů (GIBS). Pro jeho odvolání se o víkendu vyslovil premiér v demisi Andrej Babiš (ANO). Podle Filipa zvažovanou toleranci kabinetu ze strany KSČM nemusí ohrozit neshody na programu, ale spíš důvěryhodnost partnera.

Filip novinářům řekl, že týmy ANO a KSČM budou dál pracovat na hledání programových průniků. "Ale rozhodnutí, jestli i při případné programové shodě na většině bodů se rozhodneme pro toleranci vlády, je teď velmi na vážkách. A to ne z důvodů programových, ale z důvodu důvěryhodnosti partnera," uvedl na adresu hnutí ANO. Pro komunisty má podle něj samotné jednání s ANO složité politické konotace.

Ondráček ve Sněmovně uvedl, že z funkce neodstupuje kvůli "pár křiklounům" v ulicích, jak nazval pondělní protestní demonstrace tisíců lidí v některých městech proti jeho pátečnímu zvolení. Krok zdůvodnil svou bezpečností a bezpečností své rodiny. Filip uvedl, že se s ničím podobným nesetkal, i když sám čelil nevybíravým útokům. "Musím říct, že něco tak odporného jsem ještě neviděl," řekl. Výhrůžky, kterým čelil Ondráček, považuje za útoky na ústavní systém ČR.

Další postup ohledně obsazení šéfa komise pro kontrolu GIBS chce Filip nechat na orgánech komunistické strany, které se sejdou v příštích dvou týdnech. "Já to nechám na rozhodnutí kolektivních orgánů, jak budeme dál postupovat, protože to má vliv i na náš postup při vyjednávání s hnutím ANO," řekl.

Ondráček je jediným členem komise za KSČM, na jejíž vedení si s odkazem na dohodu stran komunisté činí nárok. Některé strany popírají, že šlo o dohodu a tvrdí, že rozložení funkcí nadiktovalo hnutí ANO spolu s KSČM a SPD. "Já nemám žádný důvod vyměňovat Zdeňka Ondráčka v této komisi. My ctíme odbornost a je zřejmé, že tu odbornost má z těch členů z jednotlivých klubů vlastně jen on," uvedl Filip.

Podle Faltýnka odstoupení Ondráčka jednání o vládě neovlivní

Předseda poslaneckého klubu hnutí ANO Jaroslav Faltýnek si nemyslí, že by odstoupení Zdeňka Ondráčka (KSČM) z čela komise pro kontrolu Generální inspekce bezpečnostních sborů (GIBS) mohlo ovlivnit vyjednávání o podpoře vlády mezi ANO a KSČM. A to přesto, že na odchod Ondráčka tlačil i premiér Andrej Babiš (ANO). Faltýnek také odmítl, že by Ondráčkův odchod byl součástí nějakého politického obchodu mezi ANO a KSČM. Nechtěl předjímat, kdo by komisi mohl nově vést.

Faltýnek uvítal, že se Ondráček rozhodl z vedení komise odstoupit. "My jsme rádi, že pan Ondráček se rozhodl k tomuto kroku, že jsme nemuseli přistupovat k jeho odvolávání," řekl novinářům. Očekává, že se nyní bude hledat shoda mezi politickými stranami, kdo komisi nově povede.

Faltýnek neočekává, že by KSČM znovu nominovala Ondráčka, který zůstává členem komise. Podle něj je jednou možností výměna Ondráčka za jiného poslance KSČM, což ale komunisté odmítají, nebo volba zástupce jiné sněmovní strany. Piráti už oznámili, že budou opětovně navrhovat svého poslance Mikuláše Ferjenčíka, ODS zvažuje opětovnou nominaci své poslankyně Zuzany Majerové Zahradníkové.

Na jednání mezi ANO a KSČM o komunistické podpoře pro vládu ANO při druhém pokusu o sestavení kabinetu by podle Faltýnka odchod Ondráčka vliv mít neměl. Debata o programových požadavcích KSČM je podle něj téměř ukončena. Předseda komunistů Vojtěch Filip ale uvedl, že spíš než v programové oblasti vidí problém v důvěryhodnosti hnutí ANO.

Faltýnek se také kriticky vyjádřil k pondělním demonstracím v několika českých městech, na nichž tisíce lidí protestovaly proti pátečnímu zvolení Ondráčka do čela komise a zaznívala také kritika Babiše. "My to vnímáme, že to byla především akce a demonstrace proti panu Babišovi, proti našemu hnutí, proti vládě," řekl Faltýnek. Až druhotně podle něj šlo o protest proti Ondráčkovi.