Rekordní počet firem si vloni vyslechlo výrok o zahájení trestního stíhání. Ke konci prosince jich Nejvyšší státní zastupitelství (NSZ) evidovalo téměř 330. To je plná třetina všech trestních věcí právnických osob od roku 2012, kdy začal platit zákon o trestní odpovědnosti firem.

"Naprostá většina firem byla v roce 2017 obviněna z trestných činů zkrácení daně, neodvedení pojistného na sociální zabezpečení a podobné povinné platby, případně podvodu," uvedl mluvčí NSZ Petr Malý.

Loňský rok byl rekordní také tím, kolik padlo pravomocných rozsudků z celkem 216 podaných žalob. Pravomocných rozhodnutí soudy vydaly 41, což je více než dvojnásobek oproti loňským dvaceti výrokům. Celkem 21 firem obdrželo takzvaný trestní příkaz u méně závažných trestných činů, více jich padlo pouze v roce 2015 (22 příkazů).

U 28 firem státní zástupce stíhání zastavil například z důvodu, že se trestný čin nestal nebo se nepodařilo prokázat, že se ho dopustila obviněná firma. Osm firem vyvázlo s podmíněným zastavením stíhání.

"Je to dáno účinností novely, která značně rozšířila počet trestních činů, za které je možné právnické osoby stíhat. Lze stíhat všechny trestné činy kromě vyjmenovaných výjimek, ale novela současně nabídla prostředky k vyvinění těchto právnických osob," uvedl advokát Ladislav Smejkal z advokátní kanceláře Dentons, která se zabývá trestní odpovědnosti právnických osob.

Zbývá vám ještě 80 % článku
První 2 měsíce předplatného za 40 Kč
  • První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Nově všechny články v audioverzi
Máte již předplatné?
Přihlásit se