Bývalý diplomat Pavel Fischer, druhý nejúspěšnější protikandidát prezidenta Miloše Zemana, bude na podzim kandidovat do Senátu v Praze 12, zatím jako nezávislý.

Novinářům ve čtvrtek řekl, že jedná i o podpoře stran, nechce ale, aby byl kandidátem pouze jedné. "Jednám s ODS, TOP 09, STAN a KDU-ČSL," doplnil Fischer s tím, že spolupracovat nehodlá s hnutím ANO, KSČM a SPD.

Příští týden Fischer začne se sběrem podpisů pro svoji kandidaturu.

Na tiskové konferenci kritizoval prezidenta Zemana, některé kroky premiéra v demisi Andreje Babiše (ANO) a výroky šéfa SPD Tomia Okamury.

V Senátu, kam chtějí kandidovat i další neúspěšní účastníci lednové volby prezidenta, by se Fischer chtěl zabývat otázkami zahraniční politiky, obrany, rozvoje regionů a postavení Česka v Evropské unii.

"Určitě se chci také věnovat rozdílnému stavu v různých regionech v republice. Máme vedle sebe privilegované regiony a ty, které privilegované nejsou. Není to problém jen České republiky, ale celé Evropy," dodal. 

Záměr kandidovat na podzim do Senátu už oznámili také Marek Hilšer a Jiří Hynek, zatím ale neavizovali, ve kterých obvodech.

O Senátu jako svém dalším politickém angažmá uvažuje i Zemanův protikandidát ve druhém kole volby hlavy státu, bývalý předseda Akademie věd Jiří Drahoš.

Fischer chce průběžně upozorňovat na ohrožení demokracie v Česku. "Je únor a já jsem se rozhodl kandidovat do Senátu," řekl Fischer s odkazem na blížící se výročí převzetí vlády v tehdejším Československu komunisty.

Kritizoval prezidenta Zemana a jeho středeční oznámení, že se v dubnu zúčastní sjezdu KSČM v Nymburku. "Demokraticky zvolený prezident ohlašuje, že vystoupí na sjezdu komunistické strany, budou tak legitimizovaní. Proč se tak děje zrovna dnes," zeptal se řečnicky.

Za arogantní a protistátní označil Fischer postup vlády v demisi při personálních změnách na ministerstvech a Babišovu snahu změnit služební zákon. "Je-li stát kontinuita, pak je právě takové jednání protistátní. Pokud kontinuitu zpřetrháme, náš stát se může začít rozpadat," konstatoval.

Zmínil se i o diskusi kolem toho, že Babiš je veden ve svazcích bývalé komunistické Státní bezpečnosti (StB). "Zkratka StB označovala nástroj KSČ pro boj s každým, kdo chtěl žít svobodně. Nástroj smrtelný pro demokracii a lidské osudy, mnohdy i životy. Bezmála třicet let od pádu Berlínské zdi se v naší zemi pojem Státní bezpečnost skloňuje snad každý den, a to v souvislosti s naším premiérem," uvedl.

Okamuru s odkazem na jeho výroky o koncentračním táboře v Letech označil za popírače historie, který k tomu není sám. "Dusivý smrad minulosti se dere zpět," uvedl. Podle Fischera není možné spoléhat se na anonymní obranné mechanismy, ale je třeba se postavit lži.

Začátkem února Fischer řekl, že by chtěl vystupovat jako stínový prezident k Zemanovi. Ve čtvrtek uvedl, že součástí demokracie jsou i různé názory a on je může komentovat.

Fischer v lednových volbách obsadil třetí místo za Zemanem a Drahošem se ziskem 10,23 procenta hlasů.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist